Referandum 120 gün sonra

Referandum 120 gün sonra

Yüksek Seçim Kurulu, referandum tarihini 120 gün sonrası olarak belirledi ve 12.09.2010 tarihinde yapılmasına oy birliği ile karar verildi.

YSK'nın kararına itiraz yolu bulunmuyor.

CHP referandum için sandık başına 120 gün sonra gidilmesi gerektiğini savunuyordu. Buna karşılık hükümet kanadı sandığa 60 gün sonra yani Temmuz ayında gidilmesi gerektiğini öne sürüyordu.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, YSK'nın kararıyla ilgili olarak "Zorlamayla alınmış siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Bu bir seçim değil, referandumdur. Karar siyasi olsa da biz 60 günde de 120 günde de referanduma gidilmesi taraftarıyız." dedi.

CHP yarın Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak yasanın iptalini isteyecek. Eğer Anayasa Mahkemesi'nden iptal kararı çıkmazsa, Türkiye 12 Eylül'de sandık başında olacak.

BAYRAM TATİLİNİ 1 GÜN KISALTACAĞIZ

12 Eylül Pazar gününün Ramazan Bayramı'nın hemen ertesine gelmesi 'katılımın düşük olduğu bir referandum olabilir' yorumlarına neden oldu.

Bayramın 1. günü olan 9 Eylül Perşembe gününe denk geliyor.

Böylece Ramazan Bayramı için tatile gidenler, oy kullanabilmek için tatillerini bir gün kısa tutmak zorunda kalacak.

12 EYLÜL TESADÜF MÜ?

Kulislere yansıyan bir başka soru ise 12 Eylül Anayasası'nın tarihin bir cilvesi olarak yine 12 Eylül'de halkın oyuna sunulacak olması. Cumhurbaşkanı Gül'ün, dün değil de yasayı bugün onaylaması durumunda bu tarihin değişeceği yorumları yapılıyor.

Gül'ün onayı dün yapması, YSK'nın da 120 günlük kararıyla 12 Eylül tarihinde Türkiye sandık başına gidecek.