Regl ağrılarını dindirecek 11 pratik yöntem

Kadınların hayatını kabusa çeviren regl ağrılarından ilaçlar yerine doğal yollar deneyerek kurtulmak mümkün. İşte regl ağrılarınıza iyi gelecek doğal ve bitkisel yöntemler için reçeteler... 

06 Mart 2018, Salı 10:36
A A
Tarçın

Tarçın

Anti-spazmodik etkisi olan tarçını sıcak bir bardak su içine bir çay kaşığı koyarak iyice karıştırın ve kaynatın.Soğuduktan sonra bir miktar bal karıştırabilirsiniz Günde 2-3 bardak için.Adet sancılarınıza iyi gelecektir.

Bitter çikolata

Bitter çikolata

Bitter çikolata regl döneminde yenildiği takdirde, kaslarınızın gevşemesine ve mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur.Aynı zamanda, regl dönemine bağlı sinir ve gerginliği azaltabilir.

Civanperçemi

Civanperçemi

Yarım litre suda 5 gr. civanperçemi kaynatarak hazırlayacağınız çay regl sancılarınızı geçirmeye yardımcı olur. 

Ananas

Ananas

Adet döneminde her gün yiyeceğiniz 2 dilim ananas hem ağrılarınızı azaltır hem de şişkinliğinizi alır. 

Zencefil çayı

Zencefil çayı

Zencefil regl sancısına sebep olan hormonların düşmesine yardımcı olurken bir yandan da adet döngünüzü düzenlemeye yardımcı olur. Zencefil çayına bal ve limon ekleyerek günde 3 fincan tüketebilirsiniz. 

Soğan çayı

Soğan çayı

1 litre suda 1 soğanı kaynatarak hazırlayacağınız soğan çayından günde 2 fincan içmek regl sancılarınızı hafifletir. 

Papatya çayı

Papatya çayı

Bir demlik kaynar suya yarım paket kuru papatya ekleyerek hazırlayacağınız papatya çayı anti-spazmodik etkisiyle regl ağrılarına iyi gelir. Aynı zamanda rahatlatıcı etkisi de olan papatya adet dönemindeki huzursuzluğu giderir. 

Fesleğen

Fesleğen

Fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve bardağın ağzını kaparatak 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Günde bir bardak için. Adet sancılarınıza iyi gelecektir.

Muz

Muz

Kasıklardaki kramp ve ağrıları önlemek için, bir adet muz yiyebilirsiniz. Regl sancısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen muz; şişkinliği önler. Kramp ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Maydanoz suyu

Maydanoz suyu

Bir demlik kaynar suda bekleteceğiniz bir demet maydanozun suyunu adet döneminiz boyunca günde 2-3 bardak kadar içebilirsiniz. Şişkinliğinizi ve ağrınızı azaltacaktır. 

Yoğurt-keten tohumu

Yoğurt-keten tohumu

Bir kase yoğurda ekleyeceğiniz 2 yemek kaşığı keten tohumu regl sancılarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Her gün bir kase yiyebilirsiniz.