Rehineyi şifreli konuşma kurtardı

Rehineyi şifreli konuşma kurtardı

07 Kasım 2009, Cumartesi 15:16
A A

İstanbul’a 8 kişi altın alışverişine gelen Romanya uyruklu 2 kadını kaçırıp dövdü. Çete üyeleri kadınlardan ölüm tehditi ile 100 bin dolar istedi ve kadınlardan birini parayı bulması için Romanya’ya gönderdi. Türkiye’de rehin tutulan Floraica Dumitharche (45), bir türlü parayı bulamayan arkadaşı Daniela Staposi’ye telefonda “Roduslercu’da para vardır. Ondan iste” dedi. Kadının verdiği isim Romanya’da yaşadıkları Romanya’da yaşadıkları Oploiesti kentinin Asayiş Şube Müdürü'nün ismiydi. Bu şifreden polise haber vermesi gerektiğini anlayan Daniela Staposi’nin müracaatı üzerine İstanbul polisi harekete geçti. İki kadın kurtarıldı, çete üyeleri de yakalandı.

ROMANYA'DAN ACİL MESAJ

Romanya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Asayiş Daire Başkanlığı'na 5 Kasım 2009 günü “Acil” kodlu mesaj gönderdi. Romen kadınların kaçırıldığının anlatıldığı mesaj üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü alarma geçirlid. Polis, Floraica Dumitharchle, Danilela Staposi ve yanındaki arkaşları Alexandara A.’nın altın amacıyla geldikleri Kapalıçarşı’da ortadan kaybolduklarını tespit etti.
Gasp Büro Amirliği tarafından Kapalıçarşı ve çevresinde yoğunlaştırılan operasyonda bir kuyumcu atölyesine baskın yapan dedektifler vücudunda çok sayıda darp izi bulunan Florica Dumitrache’yi kurtardı. Kadınları kaçırdığı ileri sürülen Tuma Ö.(49), Ekrem Ö. (36), Ömer Ö. (34), Muammer Y.(35), Markos Ö. (30), İsa Ö. (35), Tarık Y.(24) ve Delil K. (28) gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte iki tabanca ele geçirildi.
Soruşturmada şüphelilerin, Alexandara A.’nın 35 bin dolar parası gasp edildikten sonra serbest bırakıldığı anlaşıldı.

GÖRÜNTÜLERİ SİLEMEDİLER

Gasp Büro Amirliği'nde sorgulanan şüpheliler suçlamaları kabul etmedi. Şüpheliler, Romanya’da bir kişiden alacakları olduğunu ve bu parayı tahsil etmeye çalıştıklarını söyledi.
Floraica Dumitharcahle’nin kaçırıldıktan sonra farklı kuyumcu atölyelerinde tutulduğunu belirledi. Bu atölyelerin güvenlik kameraları incelendi. Görüntülerde şüphelilerin Floraica Dumitharchle’yi dövdüğü, pasaportuna el koydukları ve bulunduğu odada başına bir adam dikerek yere çömelmiş bir halde beklettikleri ortaya çıktı. Şüphelilerin polisin ani baskını yüzünden güvenlik kamera görüntülerini silmeye fırsat bulamadıkları anlaşıldı.
Poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler, adam kaçırmak ve fidye istemek suçlarından İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Ali AKSOYER/İSTANBUL, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;