Reina katliamının zanlısı yakalandı

Yılbaşı gecesi İstanbul’un ünlü eğlence mekanı Reina’da 39 kişinin ölümüne neden olan terör saldırısının firari sanığı İbrahimjon Asparov’un Danimarka’nın Vejle şehrinde gözaltına alındığı açıklandı

20 Temmuz 2017, Perşembe 00:26
A A
Çıkarıldığı mahkemede ilk etapta dört hafta hapis cezasına çarptırılan İbrahimjon Asparov’un Türkiye’nin isteği üzerine gözaltına alındığı bildirildi. Güneydoğu Jutland Savcısı Dorthe Möller Andersen, mahkemede Asparov’un yılbaşı gecesi Reina’da düzenlenen terör saldırısı nedeniyle Türkiye’nin iade talebi üzerine gözaltına alındığını söyledi.

YAKALANDIKTAN SONRA SERBEST BIRAKILMIŞTI


“Danyelik İbrahim” kod adlı örgüt üyesi İbrahimjon Asparov Danimarka’da yakalanmış ancak serbest bırakılmıştı.

Danimarka basınına yansıyan haberlere göre Danimarka istihbarat servisi PET, geçtiğimiz Haziran ayında Reina saldırısı ile ilgili olarak Asparov hakkında araştırma yapmış ancak herhangi bir ihbar ya da iade isteği olmadığı için daha fazla girişimde bulunmamıştı.

Asparov, saldırıda kullanılan silahı saldırgan Masharipov’a vermekle suçlanıyor.

OLAYIN GEÇMİŞİ


İstanbul'da yılbaşı gecesi ünlü eğlence mekanı Reina’ya yapılan silahlı terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı gerçekleştiren DEAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov, saldırıdan 17 gün sonra İstanbul'da yakalanmıştı.

(Sadi Tekelioğlu /İHA)


Reina saldırısını planlayan DEAŞ yöneticisi Suriye'de öldürüldü


Reina tazminatı: Kişi başı 33 bin 630 lira

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;