Reklamcı 2010'dan umutlu

Reklamcılar Derneği Başkanı Yiğit Şardan, 2009 yılında reklam yatırımlarında yüzde 15'lik daralma yaşandığını, 2010'da yüzde 15 büyüme beklendiğini söyledi

Reklamcı 2010'dan umutlu

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan 2009 reklam rakamlarının açıklandığı toplantıda konuşan Şardan, “Reklam sektörü, iç piyasaya bağlı bir sektör. Bu yüzden sektörün büyümesi Türkiye’ye bağlı. Sektör Türkiye büyürse büyüyor, küçülürse küçülüyor” dedi.

KESİLEN İLK HARCAMA

Yiğit Şardan, 2008’de 3 milyar 241 milyon TL olan reklam yatırımlarının 2009’da 2 milyar 767 bin TL’ye düştüğünü söyledi. Yiğit Şardan, “Türkiye yüzde 6-7 büyüdüğünde sektör yüzde 20 büyüyor. Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 büyümesi bekleniyor. Reklam sektörü de yüzde 15 büyür. Türkiye kötüye giderse reklam sektöründen belli olur. Çünkü krizlerde ilk kesilen reklam yatırımı oluyor. 2010, yaraları sarma yılı olacak. Ama 2008 rakamlarına, büyüme trendi devam ederse, ancak 2011’de ulaşırız” diye konuştu.

FİYATLAR YÜZDE 35 DÜŞTÜ

Geçen yılın son çeyreğinde görülen hareketliliğin ve vergi indirimlerinin reklam sektörüne de olumlu yansıdığını belirten Yiğit Şardan şöyle konuştu: “Daralmaya temel oluşturan iki etken reklam fiyatlarındaki düşüş ve reklam bütçelerinin daraltılması oldu.

Krizde reklam fiyatları yüzde 30-35 geriledi. Ancak bu durum geriye döndü. En önemli daralmayı yüzde 29 olan payın yüzde 26’ya düşmesiyle gazeteler yaşadı. İnternet ise yüzde 2.9 olan payını yüzde 6.5’e çıkardı. Bu pay yüzde 10’lara çıkacaktır.”

MEDYA ÖLÇÜM DERNEĞİ KURACAĞIZ

ABC Türkiye Tiraj Denetim Platformu’nun, Rekabet Kurumu tarafından lağvedilmesinin basını kaosa soktuğunu vurgulayan Yiğit Şardan, tiraj rakamlarının denetlenemediğini belirtti.

Yiğit Şardan, “Herkesin kendi beyanına inanmak zorunda kalıyoruz. Televizyon izleme araştırmasıyla ilgili sorunlar olduğu bize bildirildi ve 6 Nisan’a kadar süre verildi. Yol haritası çıkaracağız. Ancak biz Türkiye’deki bütün medya araştırmalarını yapan medya ölçümleri derneği kurmak istiyoruz” diye konuştu.