Renault'dan krize rağmen 110 milyon euroluk atak

Renault, Bursa'daki fabrikasında Fluence adıyla yeni bir otomobil üretiyor. Hedef, yılda 100 bin Fluence üreterek 100 ülkeye satmak.

01 Eylül 2009, Salı 10:43
A A

 

 Hakan ÇELİK

 MEGAN SEDAN'IN YERİNE

Türkiye otomobil endüstrisi açısından kilometre taşı kabul edilebilecek yepyeni bir otomobilin üretimine Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında başlandı. Megane Sedan’ın yerini alacak olan Renault Fluence, kasımdan itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. Tıpkı Megane Sedan gibi Türkiye’de binek otomobil pazarının lideri olmayı hedefleyen otomobil aynı zamanda dünyada 100’e yakın ülkeye ihraç edilecek.

 YÜZDE 56'SI YERLİ OLACAK

Bursa’daki fabrikada kurulan yeni robotlar ve modern kaporta hatlarıyla üretilen Fluence’de yerli parça kullanımı yüzde 56. Fluence, Türk- Fransız-Kore-Japon ortaklığıyla ortaya çıktı. Renault’nun Japon ortağı Nissan’ın, ileri teknoloji ürünü bazı parçaları ilk kez bu otomobilde kullanılıyor. Yeni otomobilden yıl sonuna kadar 7-8 bin adet üretilecek. Fluence’ın en büyük pazarı Türkiye, Rusya ve Romanya olacak.

 ARACI İLK TÜRKLER GÖRDÜ

Yeni Fluence, dün Renault’nun Bursa’daki fabrikasında düzenlenen basın toplantısıyla dünyada ilk kez Türk gazetecilere tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Renault’nun 1969 yılından bu yana kesintisiz olarak Bursa’da üretim yaparak Türkiye’ye duyduğu güveni kanıtladığını söyledi. Tarık Tunalıoğlu, Fluence’ın sınıfının en geniş ve büyük otomobili olacağını belirtti.

YENİ BİR ÇIĞIR AÇACAĞIZ

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da yeni otomobilin Türkiye’de yeni bir çığır açacağını ifade etti. Aybar, Megane Sedan’ın 6 yılda 143 bin adet sattığını hatırlatarak yeni otomobilin bu başarı çıtasını daha yukarılara taşıyacağını vurguladı. Fluence’ın Proje Direktörü Teoman Yücel de yeni Fluence’ın Bursa’daki Oyak Renault fabrikasının şimdiye kadar ürettiği en çekici otomobil olduğunu söyledi.

TÜRKLER BÜYÜK BAGAJ İSTEDİ

Tasarımı, geliştirilme süreci ve donanımları Türkiye’nin koşullarına göre belirlenen yeni Renault Fluence üretim sürecinde en sıcak ve en soğuk yol koşullarına uygun olarak tasarlandı. Ayrıca aracın en kötü yol koşullarına bile dayanacak özelliklere sahip olmasına dikkat edildi. Aracın 530 litrelik geniş bagajı da Türk tüketicisinden gelen taleplerle oluşturuldu.

 ULUSLARARASI TESTLERİ TÜRKİYE'DE YAPILACAK

Fluence, Bursa’daki Oyak fabrikasında Symbol, 3 ve 5 kapılı hatchback Clio ve Clio Grandour ile birlikte üretilen beşinci araç olacak. Fluence’in uluslararası test sürüşünün dünya basınından gazetecilerin katılımıyla Türkiye’de yapılması planlanıyor. Araç, eylül ayının ortasında açılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez dünya basınının karşısına çıkacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;