Resmi top: Jabulani

Dünya Kupası'nda kullanılacak resmi top "Jabulani", özel bir teknikle birleştirilen 8 parçadan oluştuğu için "en yuvarlak" top olarak kabul ediliyor

Resmi top: Jabulani

İngiliz bilim adamları, 2010 Dünya Kupası için Adidas’ın sponsorluğunda, tarihin en yuvarlak futbol topunu geliştirdi. Özel bir teknikle birleştirilen 8 parçadan oluşan Jabulani’ye, dikişleri en aza indirilerek, mükemmel bir yuvarlaklık verildi.

İSMİNİ ZULU DİLİNDEN ALIYOR

Bu özellik, topun vurulabilir yüzeyini yüzde 70 artırırken, topun havada 5 kat hızlı ilerlemesine de imkan sağlıyor. Zulu dilinde "kutlama" anlamına gelen Jabulani’nin üzerinde 11 renk bulunuyor.

Her takımın 11 futbolcuyla sahaya çıkmasını temsil eden bu renkler, aynı zamanda Güney Afrika’da konuşulan 11 resmi dili de simgeliyor.

Adidas’ın dünya kupası için 11. kez hazırladığı, çevresi 69 santimetre, ağırlığı 440 gram olan topun bir diğer önemli özelliği ise ıslandığı zaman ağırlığının hiç artmaması.

FIFA standartları uyarınca, bir top ıslandığında, ağırlığının yüzde 10’a kadar artması kabul görürken, bu oran Jabulani’de yüzde sıfır.