RF-4E'lerin jübile fotoğrafları yayınlandı

Geçtiğimiz haftalarda 6 pilotun şehit olduğu kazaların ardından uçuşlarının sonlandırılmasına karar verilen RF-4E savaş uçakları 12 Mart'ta son uçuşlarını yapmıştı. Genelkurmay Başkanlığı bugün, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk'ün idaresindeki 'jübile uçuşu'nun fotoğraflarını geçti

16 Mart 2015, Pazartesi 14:00
A A

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzun yıllar keşif ihtiyacını karşılayan RF-4E keşif uçakları için, 12 Mart 2015 tarihinde son uçuşu gerçekleştirildi. Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, RF-4E’nin ’jübile uçuşu’nun yaptı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk ve Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal, son RF-4E uçuşunu gerçekleştirmek üzere Malatya Erhaç 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti.


Türk Hava Kuvvetlerinin 1978 yılından beri kullandığı RF-4E uçaklarının hizmet dışına çıkarılması çerçevesinde, bu uçakların son keşif görev uçuşu, 77-0315 kuyruk numaralı uçakla Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk tarafından gerçekleştirildi. Org. Öztürk (sol 3) ile Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal (sol 2), 7`nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda hatıra fotoğrafı çektirdi. (Genelkurmay Başkanlığı - Anadolu Ajansı)

Türk Hava Kuvvetleri’nin 1978 yılından beri kullandığı RF-4E uçaklarının hizmet dışına çıkarılması çerçevesinde, bu uçakların vatan semalarındaki son keşif görev uçuşu, 77-0315 kuyruk numaralı uçakla Orgeneral Öztürk tarafından uçulruldu. Keşif görevinde çekilen eski nesil son ’ıslak tabanlı’ hava fotoğrafı da emektar RF-4E uçakları ile birlikte emektar keşif sistemlerinin son ürünü olarak tarihte yerini aldı.

Son RF-4E görev uçuşunun bitiminde Orgeneral Öztürk, Erhaç Meydanı üzerinden pasaj geçişi yaparak pist başında bekleyen 173’üncü Filo Komutanlığı uçucularını ve bakım personelini selamlamış ve inişiyle de RF-4E uçaklarımız Erhaç meydanına ve göklere veda etti.Yağmur altında gerçekleştirilen RF-4E keşif uçaklarına veda töreninde 2000 saatten fazla F-4 uçuşu olan Orgeneral Öztürk, "Bu uçaklarla birlikte ülkemize hizmet eden komutanlarımızı, pilotlarımızı ve tüm destek personelini minnet ve şükranla anıyoruz. Son kazalarda kaybettiğimiz kahraman pilotlarımızla birlikte vatan topraklarına düşmüş bütün şehitlerimizi de tekrar rahmetle yâd ediyoruz. Ruhunuz şad olsun" dedi.

Keşif görevleri F-16 uçaklarına devredildi.41 YILDA 60 KAZA MEYDANA GELDİ

27 Şubat 2015 günü 7. Ana Jet Ü. Komutanlığı 173. Keşif Filosu'na bağlı 2 RF-4E uçağı Malatya Akçadağ bölgesinde 5 bin 325 rakımlı tepeye çarpması ile oluşan kazada 4 pilot şehit düşmüş ardından 5 Mart günü de Konya atış sahasında  Elektronik Harp Test Sahası'nda elektronik harp taktik eğitimi esnasında 1. Ana Jet Üssü 112. Filo'ya ait F-4E 2023 uçağının düşmesi sonucu iki pilot şehit olmuştu.

F-4E uçakları 1974 yılından itibaren Türk Hva Kuvvetleri tarafından kullanılmakta olup 236 uçak envantere alındı. 1974 yılından günümüze kadar 41 yılda 10 adet RF-4E ve 50 adet F-4E olmak üzere 60 adet F-4E/RF-4E uçağı kazası meydana geldi.

2020'LER UÇUŞA DEVAM

Malatya'da 24 Şubat'da eğitim uçuşu sırasında düşen iki uçak, RF 4-E cinsi keşif uçağıydı.  Suriye'nin düşürdüğü ve iki pilotun şehit olduğu uçak da, aynı keşif uçağıydı.

Konya'da 13 Mart'ta yine eğitim uçuşunda düşen ve iki pilotun şehit olduğu uçak ise, modernize edilmiş F-4 uçağı idi. Modernize edilmiş F-4 uçakları 2020 yılına kadar kullanılması planlanıyor. Bu süre de F-4 2020 olarak uçak cinsinin adına eklenerek ifade ediliyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;