Rıdvan, Tanju'yu dinletmiş!

Rıdvan Dilmen, telekulak operasyonu kapsamında gözaltına alınırken, Tanju Çolak da ifade verdi

Rıdvan, Tanju'yu dinletmiş!

Yasadışı telefon dinlemesi, telefon kayıtlarının yasadışı yollarla elde edilmesi iddiaları nedeniyle başlatılan soruşturmada organize suçlarla mücadele ekipleri sabah düzenlenen operasyonlarda aralarında Rıdvan Dilmen'in de bulunduğu 24 kişi gözaltına aldı.

RIDVAN TANJU'YU DİNLETMİŞ!

Yasadışı dinleme operasyonunda çökertilen şebekenin elebaşılığını emekli polis memuru M.Y'nin yaptığı ortaya çıktı. Zanlıların istek doğrultusunda dinleme yaparak işadamları için rakip şirketlerin ticari sırlarını, hatta sevgililerini bile dinlediği belirtildi. Rıdvan Dilmen'in de aralarında çıkan bir dedikodu yüzünden Tanju Çolak'ı dinlettiği ileri sürüldü.

Edinilen bilgiye göre, telekulak çetesinin varlığı şike soruşturmasının başladığı dönemde ortaya çıktı. Şike soruşturması kapsamında teknik takip yapan polis, aralarında Rıdvan Dilmen'in adının da geçtiği yasadışı dinlemeler yaşandığını belirledi. Bunun üzerine konuyla ilgili olarak görevlendirilen Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 yıla yakın süren teknik ve fiziki takibin ardından İstanbul başta olmak üzere 4 ilde tespit edilen adreslere operasyon düzenlendi. Baskınlarda aralarında Rıdvan Dilmen ve işadamı A.D.'nin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Yapılan sorgulama sonucunda şebekenin çalışma şekli de ortaya çıktı. Elebaşılığını emekli polis memuru M.Y'nin yaptığı şebeke, çalışmasını bir güvenlik şirketi üzerinden yürütüyor. Dinleme isteğinde bulunacak kişiler ve kurumlar, başında M.Y'nin bulunduğu güvenlik şirketiyle irtibata geçiyor. Şebeke üyeleri, şirketlerin telefonlarını dinleyip ticari sırlarını öğrenmeden sevgili dinletmeye kadar birçok alanda çalışıyor. Önce ücret konusunda anlaşma sağlanıyor. Ücretler dinleme olayının konusuna göre değişiyor. En çok para, bir şirketin başka bir şirkete ait ticari sırlarını öğrenmesi amacıyla dinlenmesi durumunda isteniyor.

Vatandaşlar, dinletmek istedikleri kişilerin telefon numaralarını şebekeye bildiriyor. Şebeke elebaşısı da GSM şirketlerindeki elemanlarıyla irtibata geçip dinleyeceği kişiye ilişkin bilgileri veriyor. Önce teknik takibe alınan kişilerin geçmişte görüştüğü telefon numaraları listeleniyor. Ardından o andan itibaren telefon görüşmeleri ve mesajları kaydediliyor.

Gözaltında bulunan Rıdvan Dilmen'in de şebekeden Tanju Çolak'ı dinletmek için yardım istediği öne sürüldü. İddiaya göre ikili arasında çıkan bir dedikodu yüzünden Dilmen'in, Çolak'a ait telefon numarasını şebekeye verip kimlerle görüştüğünü öğrenmek istedi. Şebekenin de bu istek doğrultusunda Çolak'ın irtibatta olduğu kişileri Dilmen'e söylediği belirtildi.

Devamı 2.sayfada...

'ŞİKE DE DEĞİL ÇETE DE'

Bu arada eski milli futbolcu Tanju Çolak, sabah saatlerinde Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek ifade verdi. Müşteki olarak ifade verdiğini söyleyen Çolak çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'Şikeyle ilgili bir durum söz konusu değil' diyen Çolak, 'Ben buraya telefonla geldim. Mağduriyetim var. Müştekiyim. Gizlilik açısından bir şey söylemem. Mağdur olarak geldim. Şikayetçi misin dediler. Bunu ben söylemek istemiyorum. Gizlilik kararı var. Üzgünüm Rıdvan gözaltındaymış. Bu olay şikeyle alakalı değil. Çok basit bir şey. Çete de değil. Konuşmamam gerekiyor. Size net bir bilgi vermeye çalışıyorum. 2 senedir takip edilen bir konuymuş. Mağdursunuz. Şikayetçi misiniz? Gelin ifade verin dediler. Ben de geldim diye konuştu.

Çolak, Gazetecilerin 'Rıdvan'dan şikayetçi misiniz?' sorusuna 'Hayır Rıdvan'dan şikayetçi olamam' diye yanıt verdi. Çolak, 'Arkadaşlar telefonlarımı dinlenmiş. Gelirken avukatsız ifade verdim. Çünkü biz geldiğimizde Rıdvan'ı bilmiyorduk. Talimat verdim avukatımı verdim' şeklinde konuştu.

EMNİYET MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

Ümraniye'de katıldığı bir tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Aralarında Rıdvan Dilmen'in de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili ne diyeceksiniz" sorusuna "Bizim zaman zaman planlı operasyonlarımız olur ve sık sık olur. Bunları görüyor ve takip edilyorsunuz. Onlardan biri bu. Şimdilik ayrıntılara girmemiz doğru değil. İsimlere girmemiz de doğru değil. Onları siz takip edip göreceksiniz" yanıtını verdi. Çapkın, "Operasyonun yasadışı dinlemeyle ilgil olduğu söyleniyor" şeklindeki soruya ise "Evet" şeklinde cevap verdi. Hüseyin Çapkın, kaç kişi gözaltında sorusunu da, "Şu anda 24 kişi gözaltında. Çalışmalarımıza göre çoğabilir" şeklinde cevapladı.
 

DHA
 
 

2