River Plate adım adım kümeye

River Plate, dün gece oynanan baraj maçının ilk ayağında 2. lig ekiplerinden Belgrano'ya 2-0 yenildi ve küme düşmeye bir adım daha yaklaştı

23 Haziran 2011, Perşembe 10:37
A A

Lig tarihinde 33 şampiyonluğu bulunan ve 110 yıllık bir geçmişe sahip olan River Plate, Belgrano’yla deplasmanda oynadığı ilk maçı Cesar Mansanelli’nin 25, Cesar Pereyra’nın 49. dakikalarda attığı gollerle kaybetti.

River Plate, bu sonuçla kümede kalma şansını ikinci maça bırakırken, bu olasılığa fazla şans vermeyen ve takımın düştüğü duruma kızan taraftarlarının hışmına uğradı.

Takımlarının dün oynanan maçta 2 farklı geriye düşmesi üzerine sahaya giren bazı taraftarlar, maçın 20 dakika süreyle duraklatılmasına neden oldu.

Rövanş maçı 26 Haziran Pazar günü oynanacak. Arjantin Ligi’nde bir yılda 19 maçlık 2 sezon oynanıyor. Apertura (Açılış) adı verilen ilk lig eylül-aralık, Clausura (Kapanış) adı verilen 2. lig şubat-haziran aylarında yapılıyor.

Takımlar her iki ligde de birbirleriyle biri deplasmanda olmak üzere toplam 2 kez karşılaşıyor. Güney Amerika’daki bazı liglerde uygulanan bu sistemin Avrupa’daki sistemlerden temel farkı bir yılda 2 şampiyon çıkması.

Küme düşmenin hesaplanmasında durum biraz daha karmaşıklaşıyor. Küme düşecek takımlar belirlenirken son 3 yılın yani 6 sezonun sonuçlarına bakılıyor. Takımların bu 6 sezonda topladığı puan, oynadıkları maç sayısına bölünerek, ekiplerin ortalama puanları belirleniyor.

Bu sistemde, Apertura ya da Clausura’yı şampiyon bitiren takım bile hesaplamaya dahil edilen diğer 5 sezonda kötü sonuçlar alması halinde küme düşebiliyor.

Arjantin’de son 3 yıldaki puan ortalamalarına göre 19 ve 20. sırada yer alan 2 takım doğrudan küme düşüyor. Sıralamada 17 ve 18. sıradaki takımlar ise ikinci ligi 3 ve 4. sırada bitiren takımlarla baraj maçı oynuyor.

Baraj maçlarının ardından, müsabakalara katılan 4 takımdan 2’si birinci ligde yer alırken, kaybeden 2’si yoluna 2. ligde devam ediyor. Arjantin Ligi’nde şu ana dek hiç küme düşmeyen River Plate’in 33, Boca Juniors’un 23, Independiente’nin 14 şampiyonluğu bulunuyor. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;