Rize'de 'seyyar' öfke!

Zabıtaya kızan seyyar satıcılar balıkları yola döktü

02 Eylül 2009, Çarşamba 15:44
A A

Balık avı sezonunun başlamasıyla birlikte Rize’de sayıları artan seyyar satıcılara belediye zabıta ekipleri müdahale etti. Bunun üzerine öfkeli seyyar satıcılar balık dolu kasaları sokağa boşaltırken, emekli zabıta memuru bir seyyar satıcı ise eski mesai arkadaşlarına balık fırlattı.

Rize Belediyesi'ne bağlı zabıta ekiplerinin, bu sabah caddelerde balık satan seyyar satıcılara müdahalesi sırasında, seyyar satıcılarla tartışma yaşandı. Polis eşliğinde seyyar satıcıları şehir merkezinden çıkarmak isteyen zabıtalara tepki gösteren seyyar satıcılar, 6 kasa balığı yola boşalttı. Diğer taraftan, şehir merkezine girerken zabıtalara yakalanan ve 1.5 yıl önce Rize Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden emekli olduğu öğrenilen seyyar satıcı Hasan Karadereli, eski meslektaşları ile tartıştı. Zabıtalara balık fırlatan Karadereli, “Aldığım emekli maaşı yetmiyor. Ben de balık satıyorum. Ekmeğimi kazanmam engelleniyor. Eski mesai arkadaşlarım ile bir problemim yok. Belediyenin uygulaması beni mağdur ediyor” diye konuştu.

Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı ise sokaklarda seyyar satıcılara izin vermeyeceklerini söyledi. Kentte, kasaba görüntüsünü veren dolgu sahasını ciddi mücadeleler sonucu düzenlediklerini ve 400 civarındaki seyyar satıcıyı ve sayıları her gün artan 600 barakayı bulundukları yerden kaldırdıklarını belirten Bakırcı, “Şehir mimarisine uygun modern bir balıkhane yaptık. Seyyar satıcılara müsaade etmemiz halinde Rize kısa sürede 4- 5 yıl öncesinin kasaba görüntüsüne dönecektir. Vatandaşlarımızla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. İlimizi birlikte büyütmeye devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;