'Robin Williams intihar videosu'na dikkat!

Geçtiğimiz günlerde intihar eden aktör Robin Williams tarafından hazırlandığı iddia edilen ve başta Facebook olmak üzere internet ortamında hızla yayılan bu video bir aldatmacadan ibaret

22 Ağustos 2014, Cuma 13:53
A A

Güvenlik yazılımı şirketi ESET, giderek yaygınlaşan bir sosyal medya aldatmacasını tespit etti. Facebook üzerinden yayılan bu aldatmacada, geçtiğimiz günlerde intihar eden aktör Robin Williams tarafından hazırlanan bir veda videosu olduğu iddia ediliyor. Fakat videoyu izlemek isteyenlerin önce bunu arkadaşlarıyla paylaşması sonra da bir anketi doldurmaları isteniyor. Her tamamlanan anket ise dolandırıcılara küçük miktarlarda para kazandırıyor.

Facebook'taki sahte video şöyle görünüyor:
DOLDURULAN ANKET KADAR PARA KAZANIYORLAR


Siber suçlular, herkesi derinden etkileyen Robin Williams’ın intiharını kendi faydalarına dönüştürmeye çalışıyor. ESET Güvenlik Uzmanlarından Peter Stancik’in verdiği bilgiye göre; söz konusu aldatmanın ana hedefi, anketi dolduran herkesten haberleri olmadan küçük miktarlarda para toplamak.

ANKET SONUNDA VİDEO FALAN YOK


Stancik, şunları söylüyor: “Ünlülerin ölümlerinin Facebook üzerinde bu şekilde bir aldatmacada kullanılması ilk değil. Ne kadar çok anketi dolduran kullanıcı olursa, bu dolancırıcıların o kadar fazla para kazanması demektir. Şunu da söyleyeyim: Anketi doldurduktan sonra Robin Williams’ın herhangi bir videosunu göremeyeceksiniz.“

NE YAPMALI?

Yapılacak en iyi şey bu aldatmacayı paylaşmamak ve Facebook’a rapor etmektir. Stancik “Sosyal ağlarda tıklayacağınız linki önce kontrol etmek iyi bir fikirdir ve kendiniz görmeden hiç bir bağlantıyı paylaşmayın ya da beğenmeyin. Aksi takdirde arkadaşlarınızın ve ailenizin de bu aldatmacaya maruz kalmasına sebep olabilirsiniz“ diye sözlerine ekledi.

BU ALDATMACA NASIL ÇALIŞIYOR?

Gördüğünüz ilk şey Facebook arkadaşlarınız tarafından paylaşılan “ROBIN WILLIAMS İNTİHAR ETMEDEN ÖNCE VİDEO İLE VEDA EDİYOR“ başlıklı bir ileti olacaktır.

Facebook bağlantısına tıkladığınızda, bağlantı sizi Robin Williams’ın intihar etmeden bir kaç dakika önce cep telefonundan çektiği videonun izlenebileceğini iddia eden üçüncü parti bir internet sitesine yönlendiriyor. Eğer videoyu izlemek için tıklarsanız, öncelikle bu bağlantıyı Facebook duvarınızda paylaşmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Dolandırıcılar, aynı süreçte mümkün olduğu kadar çok insanı teşvik etmek için bu yöntemi kullanıyor.

Ardından videonun gösterilmesi yerine, dolandırıcıların para kazanmak için Facebook aldatmacasının altına sakladığı ankete yönlendiriliyorsunuz.

Anketi doldurduktan sonra herhangi bir video izleyemiyorsunuz. Doldurduğunuz anketle ise siber suçlulara küçük miktarlarda da olsa para kazandırmış oluyorsunuz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;