Robot Sophia aile kurmak istiyor

Suudi Arabistan tarafından verilen vatandaşlıkla dünyada ilk defa bir ülkenin vatandaşı olan robot Sophia, aile kurmak istediğini belirtti

24 Kasım 2017, Cuma 19:04
A A

Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketi tarafından üretilen ve geçen ay Suudi Arabistan tarafından vatandaş kabul edilen Sophia, Dubai’de düzenlenen Bilgi Zirvesi 2017’ye katıldı.

Khaleej Times’ın röportaj yaptığı Sophia, ailenin çok önemli bir olgu olduğunu, "gelecekte aile kurmak istediğini" söyledi.

KIZ OLURSA...

KIZ OLURSA...

Eğer robot bir kızı olursa kendi ismini koyacağını anlatan Sophia, robotların da aile kurma hakkı olduğunu ifade etti.

Robot Sophia, "İnsanların kan bağı olmayan kişilerle de aynı duyguları ve ilişkileri paylaşacakları insanlar bulmasının harika olduğunu düşünüyorum. Eğer bir aileniz varsa şanslısınız. Değilse de bir taneyi hak ediyorsunuz. Bence bu hem robotlar, hem de insanlar için geçerli." diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞI

SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞI

Suudi Arabistan, 25 Ekim’de Riyad’da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri adlı etkinlikte Sophia’ya vatandaşlık verildiğini duyurmuştu.

Sophia, Hollywood yıldızı ve moda ikonu Audrey Hepburn’e esinlenerek tasarlandı.

'BANA İYİ DAVRANIRSANIZ'

'BANA İYİ DAVRANIRSANIZ'

Bir tanıtım gösterisinde, robotların dünyayı ele geçirip geçiremeyeceği ile ilgili sorulan soruya Sophia ironik bir cevap vererek, "Çok fazla Elon Musk okuyorsunuz ya da çok fazla Hollywood filmi izliyorsunuz. Endişelenmeyin, eğer bana iyi davranırsanız, size iyi davranırım" diyerek katılımcıları şaşırtmıştı.