Rock ve metal müzik, anne karnındaki bebeğin kalp ritmini bozuyor

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, rock ve metal gibi sert müziklerin anne karnındaki bebeğin kalp ritmini bozduğunu söyledi

16 Kasım 2017, Perşembe 10:52
A A
Canbebe'nin 'Anneler ile Geleceğe' isimli sosyal sorumluluk projesini kapsamında Adana'da düzenlenen seminerde, alanında uzman isimler kürsüye çıktı. Çocuk yetiştirmenin gereği bilimsel temelleri anlatmak ve sağlıklı nesillerin gelişimine katkıda bulunabilmek üzere hayata geçirilen projenin seminerleri Adana’da, Seyhan Belediyesi’ne ait Yaşar Kemal  Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Seyhan Belediyesi’yle işbirliği yapılarak düzenlenen seminerde, Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul, Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt ve Beslenme Uzmanı Yeşim Özden Gün’ün de yer aldığı uzman ekip; 0-36 ay dönemindeki bebeklere dair pek çok konuya değindi. Kendi de bir anne olan Tiyatro Sanatçısı Seren Fosforoğlu ise seminerin sunuculuğunu yaptı. 


24'ÜNCÜ HAFTADAN İTİBAREN


Seminerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, henüz anne karnındaki bebeğin duyduğu müzik ve diğer seslerin, gelişim üzerindeki etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Anne karnındaki bebeğin 24'üncü haftadan itibaren kulağının geliştiğine değinen Bozkurt, anne ve baba seslerinin de ilerleyen haftalarda bebek tarafından tanınmaya başlandığını ifade etti.

Bozkurt, sert müzikleri anne karnındaki bebeğin sağlığı için onaylamadığını kaydetti. Rock ve metal türü yüksek ritimli ve sert müzikler için Bozkurt, şöyle devam etti:
 

BİRDEN GELEN FARKLI FREKANSLAR...


"Bunlar dinletildiği takdirde ani sesler olduğu için birden gelen farklı frekanslar bebeğin kalp ritminde değişikliğe neden olabilir. Birden yaşanan irkilmeler bebek için iyi olmayabilir. Bebek de buna zaten hareketleriyle tepki gösterecektir".
 

DAVLUMBAZ, SAÇ KURUTMA MAKİNESİ SESİ RAHATLATIYOR


Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, bebeğin doğduktan sonra ise anne karnında duyduğu sese yakın olduğu için davlumbaz, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi gibi seslerle rahatlayabildiğini sözlerine ekledi.

2017 sonuna kadar 9 ilde, 14 farklı lokasyonda 14 bin anne ve anne adayı ile buluşmanın hedeflendiği Anneler ile Geleceğe kurumsal sosyal sorumluluk projesi ile uzmanlar 22 Kasım Çarşamba günü İstanbul Silivri Belediyesi’nde, 28 Kasım Salı günü Büyükçekmece Belediyesi’nde, 29 Kasım Çarşamba günü ise Ataşehir Belediyesi’nde olacak.

İHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;