Rötar isyan ettirdi...

22 saat rötarla Roma'dan İstanbul'a gelen yolcular isyan etti

07 Eylül 2009, Pazartesi 09:59
A A

Atlasjet Havayolları'nın Roma-İstanbul seferini yapacak uçağı hidrolik sisteminde arıza meydana gelmesi nedeni ile bakıma alındı. Yolcular havayolu firmasının gönderdiği bir başka uçak ile yaklaşık 22 saat rötarlı olarak 02:00'de İstanbul'a geldi.

06 Eylül sabah 05:30’da İstanbul'a gelmesi planlanan Atlasjet Havayolları'nın KK 470 sefer sayılı, 140 kişilik turist kafilesini taşıyan Airbus 321 tipi uçağının kalkış sırasında kokpitte bulunan göstergelerinde bir arıza sinyalini fark eden pilotlar durumu kuleye bildirdi. Arıza nedeni ile kalkış yapılmasına izin verilmeyen uçak bakıma alındı. Teknik personelin yaptığı incelemeler sonucunda havayolu firmasına uçağın hidrolik sisteminde sorun tespit edildiği ve bakımın zaman alacağı bildirilince yolcuların Türkiye’ye getirilebilmesi için Atlasjet Havayolları’na ait bir başka uçak Roma'ya gönderildi. Yolcular gönderilen uçak ile 22 saat rötarlı olarak gece 02:00’de Atatürk Havalimanı’na gelebildi.

YOLCULARA RAMAZANDA DOMUZ ETLİ SANDAVİÇ VERİLDİĞİ İDDİASI

Rötar yapan uçağın yolcularından Ersin Şimşir, Roma'da uçağın arızalandığını ve kimsenin kendileri ile ilgilenmediğini idia ederek, "Uçağımız daha iniş sırasında arızalanmış ve bu konudan en son biz yolcuların haberi oldu. Havalimanında yaklaşık 22 saat mahsur kaldık. Banklarda yatmak zorunda kaldık. Gittiğimiz tur şirketi ve havayolu şirketi Edirne’ye kadar çalışmalılar. Yurt dışına çıkmamalılar. Havalimanı şartları da çok kötüydü bize bavul muamelesi yapıldı. Türkiye'de bulunan tur şirketi genel merkezi ve havayolu şirketi yetkilileri bize bilgi vermek yerine telefonları suratımıza kapattılar. Havalimanında olaylar çıkartıp İtalyan polisi tarafından tutuklanıp, Türkiye Büyükelçiliği’nden yardım istemek bile istedik, o kadar kötü durumdaydık" dedi. Şimşir, yaşadıkları sıkıntılar yetmezmiş gibi kendilerinin havalimanında aç bırakıldığını sonra ise havalimanı yetkililerinin kendilerine ramazan ayında domuz etinden yapılmış sandviçlerden verdiklerini, bu sandviçlerin kimsenin yemediğini ve aç kaldıklarını bununda havalimanı kayıtlarında bulunduğunu söyledi.

Çağatay KENARLI/ İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;