'Rus turistlere Türkiye yasaklansın'

Rusya'nın sivri dilli popülist politikacısı Vladimir Jirinovski, Türkiye karşıtı önerisiyle gündemde

29 Haziran 2011, Çarşamba 10:26
A A

Bodrum’da kaçak içkiden zehirlenmesinden sonra Rus turistlerin güvenlik nedeniyle Türkiye’ye gitmelerinin yasaklanması önerisi getirdi.

Vladimir Jirinovski, Türkiye hakkında ağır suçlamalar yaptı. Rus Vesti televizyonunun haberine göre, Duma’da Jirinovski’nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrat Parti, ’Ölümlere yol açan talihsiz olayların tekrarlanmasının önüne geçmek’ adına Rusya vatandaşlarının başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelere tatile gitmelerinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısı sundu.

"TÜRKİYE ÇOK KÜSTAHLAŞTI"

Bodrum’da Rus turist rehberlerinin kaçak içkiden zehirlenerek ölmelerinin ’bardağı taşıran son damla’ olduğunu savunan Jirinovski, "Yalnızca geçen sene boyunca Türkiye’de 78 Rus turist trafik kazalarında ve denizde boğularak yaşamını kaybetti.

Bu sene de rakam aynı. Üstüne üstlük bir de zehirlediler. Türkler her geçen gün daha da küstahlaşıyor. Bizi dikkate aldıkları yok. Turistlerimizin tüm paralarını alıyor, karşılığında hiçbir güvenlik önleminde bulunmuyorlar. Bu on yıllardır devam ediyor. Çok küstahlaştılar, hiç oralı da olmuyorlar" dedi.

Önerinin hayata geçirilmesi halinde Türkiye’nin ’kendine gelerek’ gerekli güvenlik önlemlerini alacağını öne süren Jirinovski, "Oraya gitmeyi bırakalım. Hemen her şeyi yaparlar. Çünkü bizden yılda 3 milyar dolar kazanıyorlar. Bu onlar için çok büyük para" diye konuştu.

Jirinovski, "Yasa tasarısı kabul edilirse, iki hafta sonra Türkler ayakta zor durur. Turistlerimizi havaalanlarında karşılayıp, kollarında taşımaya başlarlar. Türk polisi her tarafta biter. Bir tane bile trafik kazası yaşanmaz. Kimse boğularak ölmez, kimse zehirlenmez. Çünkü onların ekonomisi için büyük bir darbe olur" diye konuştu.

Vladimir Jirinovski, Rus turistlerin Türkiye dışında Mısır, Tayland, Vietnam ve Dominik Cumhuriyeti’ne de tatile gitmesinin yasaklanmasını teklif etti. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;