Rusya ve Çin'den stratejik imzalar

Rusya ve Çin'den stratejik imzalar

12 Ekim 2009, Pazartesi 13:09
A A

Çin ile yılbaşından bu yana 100 milyar dolarlık petrol anlaşmalarına imza atan Vladimir Putin, 3 günlük Pekin ziyaretine başladı.

Rus hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Pekin ve Moskova yönetimleri balistik füzelerin fırlatılmasına yönelik sözleşme de dahil 10'dan fazla büyük anlaşmaya imza atacak. Yapılacak anlaşmalar arasında Rusya'da yüksek hızlı tren hatlarının inşa edilmesine yönelik mutabakat metni ve çeşitli iş sözleşmeleri de yer alıyor. China Daily gazetesine göre, Çinli şirketler Rus firmalarla 5,5 milyar dolarlık anlaşma imzalayacak.

GÜNDEMİN TEPESİNDE GAZ VAR

Putin'in ziyaretinde en kritik konuyu, Çin'e doğal gaz ihracatı oluşturuyor. Büyüyen ekonomisinin enerji ihtiyacını karşılamak isteyen Çin'in, Rusya ile yürüttüğü doğal gaz görüşmeleri daha önce fiyat konusundaki uyuşmazlıktan ötürü tıkanmıştı. Bloomberg'de yer bir değerlendirmede, Gazprom'un Avrupa pazarına alternatif oluşturmak amacıyla döşeyeceği iki boru hattıyla Çin'e gaz satmayı arzu ettiği belirtildi. Prime-Tass haber ajansına konuşan enerji Stratejisti Chris Weafer, Çin'in oluşan fiyat uyuşmazlığının ardından yerinde oturmadığını belirterek, Orta Asya ülkeleriyle önemli gaz alım anlaşmaları yaptığını söyledi. Weafer, Putin'in jeopolitik nedenlerle Pekin'de Çin ile gaz fiyatları konusunda anlaşmazlığı bitireceğini iddia etti. Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan, Xinhua ajansına yaptığı açıklamada, Rusya-Çin enerji işbirliğinin uzun vadeli ve stratejik bir döneme girdiğini söyledi. İmzalanması beklenen gaz anlaşmasıyla, Çin ilk kez Rusya'dan gaz alacak.

Çin, geçen Şubat ayında Rusya'dan 20 yıllığına petrol alımı karşılığında, Rus devletine ait petrol şirketi Rostneft ve boru hattı şirketi Transneft'e 25 milyar dolarlık kredi sağlamayı taahhüt etmişti. China Daily gazetesine göre, iki ülke arasında yılbaşından bu yana imzalanan petrol anlaşmaların tutarı 100 milyar dolara ulaştı.

TİCARET 6 YILDA 6 KAT ARTTI

40 yıl önce aynı ideolojik kampta olmasına rağmen savaşın eşiğine gelen Rusya ve Çin, Mikhail Gorbaçov'un 1989'daki Pekin ziyaretiyle diplomatik ilişkilerini hayata döndürmüştü. 4 bin kilometrelik bir sınırı paylaşan iki ülke, 2001 yılında dostluk ve iyi komşuluk antlaşmasını imzaladı. Ülkeler arasındaki sınır anlaşmazlığı ise, ancak 2008 yılında nihai çözüme kavuşturuldu. Rusya ve Çin 2008'de 56 milyar dolarlık dış ticaret gerçekleştirdi. 2002'deki ticaret hacmi ise 9,2 milyar dolardı. Çin, Rusya'nın üçüncü büyük ticaret ortağı; Rusya ise Çin'in en büyük dokuzuncu ortağı konumunda bulunuyor.

Sadi KAYMAZ / PEKİN, (DHA)

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.