Rusya yeni kriz beklemiyor

Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in Ekonomiden Sorumlu Yardımcısı Dvorkoviç, Rusya'da ikinci bir ekonomik kriz dalgası beklemediklerini söyledi

21 Ekim 2009, Çarşamba 14:12
A A

Arkadiy Dvorkoviç, Moskova’daki bir konferansta yaptığı konuşmada, Rusya’daki ekonomik faaliyetlerin bir kaç ay daha düşük seviyede kalacağını ve ardından sürdürülebilir ekonomik büyümenin başlayabileceğini kaydetti.

Rusya ve diğer ülke hükümetlerinin krize karşı aldıkları önlemlerin küresel ekonomideki değişime katkı sunduğunu ve Rus mallarına talebi artırdığını ifade eden Dvorkoviç, "2008’in ikinci çeyreğinden beri ilk defa Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’da (GSYİH) olumlu seyir kaydetti. GSYİH bu yılın ikinci çeyreğine kıyasla üçüncü çeyrekte yüzde 0,68 oranında büyüme kaydetti" diye konuştu.

Rusya’daki ekonomi ve maliye yetkilileri, bu yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan artışın ülke ekonomisinin resesyondan çıkışının belirtisi olarak algılanabileceğini belirtirken, küresel ekonomik krizin sona erdiği değerlendirmesi yapılması için henüz çok erken olduğunu kaydetmişlerdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;