Rüyasında gördüğü mezara türbe yaptırdı

Rüyasında gördüğü mezara türbe yaptırdı

Hatay'ın İskenderun İlçesi’nde, akaryakıt istasyonu işletmecisi Bülent Dinç, rüyasında gördüğü eski mezarlıktaki bir mezarın üzerine türbe, çevresine de adak kesim yeri, mutfak ve ibadathane yaptırdı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de Belediyeye başvurarak 1600 metrekare alan üzerine kurulan ve çevre düzenlemesi devam eden türbenin yıkılmasını istedi.

Gürsel Mahallesi'nde Vakıflar taşınmazına ait olan 33 dönümlük eski mezarlıkta izinsiz olarak yaptırılan türbeyi araştıran ilgililer, bu mezarı Bülent Dinç'in rüyasında gördüğünü, üzerindeki Arapça yazıyı tercüme ettirdiğini, mezarın Arap Alevileri'nden ‘Şeyh Muhammet Kerim’ olduğuna inanarak türbe yaptırmaya başladığını belirledi. Aynı kişinin daha önce de ‘Şeyh Turhan Reyhani’nin makamıdır’ yazılı küçük bir türbe daha yaptırdığı anlaşıldı. Türbenin kaçak olduğu belirlenirken burada çevre düzenlemesi yapan işçiler, inşaatı işadamı Bülent Dinç'in yaptırdığını söyledi.

İşçiler, Dinç'in rüyasında eski mezar yerindeki bir mezardaki kişinin şeyh Muhammet Kerim olduğunu gördüğünü, bunun üzerine ‘ermiş’ olarak inandığı şeyh için türbe yaptırmaya karar verdiğini belirtti. Türbede adak kesme alanı, mutfak ve ibadet yeri bulunduğunu belirten işçiler, “Bülent Bey, rüyasında hurma ağacı yanındaki yerde şeyh Muhammet Kerim'e ait mezarın olduğunu görmüş, gelip mezar taşını okuttuğunda Arapça yazıda mezarın rüyasında gördüğü gibi Muhammet Kerim'e ait olduğunun yazdığını öğrenince türbe yaptırmaya karar vermiş. Bu mezarın taşını kaldırarak 4 tarafını tespit ettikten sonra yeni bir mezar ve üzerine de türbesi yapıldı. Çevresinde namaz kılma yeri, adak kesim yerleri ve mutfak gibi yerler yapıldı. Türbenin iç kısmı ile çevresinde bazı eksiklikler var onları da tamamlamak üzereyiz” diye konuştu.

Vakıflar Hatay Bölge Müdürlüğü ise kaçak olarak yapılan türbenin yıkılması için İskenderun Belediyesi'ne bir yazı gönderdi. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yıkım için ekip ve teçhizatları olmadığından, yıkım işini İskenderun Belediyesi'nin 15 gün içinde yapmasını istediklerini söyledi.

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)