Sabancı üçüncü havalimanına talip

Sabancı Holding CEO'su Kurtul, "Önümüzdeki dönem Türk şirketleriyle ortaklık yapabiliriz. Yeni projeler, özelleştirme projelerinde. Mesela üçüncü havalimanı ihalesine bakıyor olacağız" dedi

16 Kasım 2012, Cuma 17:39
A A

cnbce'nin haberine göre; Kurtul şunları söyledi: "Önümüzdeki dönem başka ortaklıklar yapabiliriz. Bugüne kadar yabancı şirketlerle ortaklık yaptık. Önümüzdeki dönem Türk şirketleriyle ortaklık yapabiliriz. Yeni projeler, özelleştirme projelerinde. Mesela üçüncü havalimanı ihalesine bakıyor olacağız.

Bizim için önemli olan kârlı büyüme. Son çeyrekte kârlılık anlamında daha iyi bir performans sergiledik. Yukarı doğru bir trendimiz var. Son çeyrek kârlılık marjımız yükseldi. 6 iş kolumuzda son çeyrek biraz daha iyi neticeler gördük. Bankacılık özellikle iyi. Bunun bir nedeni de ekonomik şartlar, faiz oranındaki düşüş, piyasalardaki canlanma, büyümede son aylardaki toparlanma. Enerji işimiz de yatırımlar devreye girdikçe daha iyi netice almaya başladık. Yıl sonu kâr geçen yıla paralel olacak, belki biraz daha üzerinde bir seviyeye ulaşacağız.

2013'TE YÜZDE 15-18 BÜYÜMEK İSTİYORUZ

2012 her şeye rağmen iyi bir yıldı. Ciroda yıl sonunda geçen yıla göre yüzde 17-18 büyüme olacak. 2013'ün daha iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. Türkiye bu yıl yüzde 3,2, gelecek yıl yüzde 4 civarı büyür. Umarız biz de ciroda yüzde 15-18 büyüme gerçekleştirebiliriz.

CARREFOURSA'DA BİRÇOK ALTERNATİF VAR

Carrefoursa'nın performansından yeteri kadar memnun değildik. Daha iyi bir performans oluşturmak için ne yapabiliriz, ortağımızla mutabık kalmak istedik. Bunu bir süre sağlayamamıştık. Ama Carrefour'da CEO değişimi oldu. Yeni yönetimle bu mevcut durumun değişmesi konusunda mutabıkız. Birçok stratejik alternatif var. Bunlar arasında Sabancı ve Carrefour için en doğrusu neyse onun çalışmasını yapıyoruz. Yıl sonu itibariyle en azından nasıl bir yolda gideceğimizle ilgili daha net bir fikir olur. Birçok stratejik opsiyon var."

YENİ ORTAKLAR KATKI SAĞLAMALI 

Ortaklık konusunda grup çok tecrübeli. Bizim aradığımız ortağın şirkete yapacağı katkı. Özkaynak karlılığımızı yüzde 15 üstüne çıkarmak istiyoruz. Her yıl da bunu yüzde 15-20 üstüne çıkarmak istiyoruz. Bunu yapabilmemiz için her iş kolunda bu rakamları yakalamalıyız

MALİ DİSİPLİNDE BOZULMA VAR

Önümüzdeki seçim var. Çok iyi politikalar takip etmeliyiz. Mali disiplin çok önemli. Bir miktar bozulma var.

DAHA GEVŞEK PARA POLİTİKASI GEREKLİ

Türk Lirası fazla değerli olmamalı. tabi bunu kontrol etmek kolay değil. Yabancı yatırım geliyor. Fitch not artırdı. Daha gevşek bir para politikası izlenmesi ve bunun desteklenmesi için bütçe disiplininin iyi takip edilmesi gerekir. Cari açığın kontrol edilmesi için mikro tedbirler alınmalı. Fitch'in not artışını kaybetmememiz, parametreleri kontrol etmeliyiz. Önümüzdeki sene diğer kuruluşlardan da not artışı bekliyoruz.

ORTADOĞU'DA KARIŞIKLIK BÜTÇEYİ ZORLAR

Önümüzdeki dönem en büyük risk Suriye. Ortadoğu çok karışık. Avrupa'nın durumu çok problemli. ABD'de Obama kazandı ama Cumhuriyetçi çoğunluk var, bazı harcamalarda kısıntılar olursa ABD için zor bir yıl olabilir. Ama likidite bol, bunun sağladığı bir destek var. Ancak Ortadoğu'daki karışıklık bütçe dengeleri açısından bizi zorlayabilir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;