Sabıkalı kantinciler işten çıkarılacak

İstanbul'daki okul kantinlerinde çalışan ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş 233 kişi işten çıkarılacak

Sabıkalı kantinciler işten çıkarılacak

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, ilk ve ortaöğretim okullarındaki kantinlerde çalışan 233 personelin sabıkalı olduğunun belirlenmesi ardından, Cağaloğlu'ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında basın toplantısı düzenleyip, "Söz konusu şahıslarla ilgili gerekli idari ve yasal işlem başlatılmıştır. Bir hafta içerisinde bu kişilerin işine son verilecektir" dedi.

Daha önce de servis şoförleriyle ilgili benzer bir durum ortaya çıkmış ve sabıkalı servis şoförlerinin işten çıkarılması kararı alınmıştı.

SAVCILIK 'TEMİZ' DİYOR, GBT YAKALATIYOR

Sabıkalı kişilerin işe başlarken, sabıka kaydını temiz olarak getirdiğini, ancak Geçmiş Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçemediğini söyleyen Yıldız, "Kişi kendini savcılıkça belgelemiş. Aynı kişi GBT'ye sokulunca ise suç kaydı ortaya çıkmıştır. Bundan sonra sabıka kaydı yerine GBT sonucu isteyeceğiz" diye konuştu. Yıldız, şahısların kısa süre içerisinde işten çıkarılacağını vurguladı.

17'Sİ ARANAN ŞAHIS!

İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha önce yaptığı "Okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu önleyici tedbirlerin arttırılmasına ilişkin işbirliği protokolü" uyarınca gerçekleştirilen çalışmanın gerçekleştiğini söyleyen Yıldız, emniyetin, okulların kantin işletmecileri ve sözleşmeli personelini GBT'ye tabi tuttuğunu ifade etti. Yıldız, "12 bin 898 kişiye bu test uygulandı. GBT sonuçlarına göre 233 kantinci ve sözleşmeli personelin sorunlu olduğu belirlendi. Bu şahıslardan 17'sinin aranan kişiler olduğu tespit edildi. Söz konusu şahıslarla ilgili gerekli idari ve yasal işlem başlatılmıştır. Bu kişiler arasında uyuşturucu, cinsel taciz, hırsızlık ve diğer suçlardan hüküm giymiş kişiler barınıyor. Bir hafta içerisinde bu kişilerin işine son verilecektir" dedi.

"SABIKA KAYDI DEĞİL GBT İSTEYECEĞİZ"

Okul aile birliği yönetmeliğinde 'suç işlemiş olanlar affedilmiş olsalar bile, bu görevde kalamaz' yazıyor olmasına rağmen, neden bu şekilde sonuç çıkıyor diyen Yıldız, "Yönetmeliği incelemek lazım. Burada idari bir hata mı var? Uygulamada bir boşluk mu yoksa evraklarda bir eksiklik mi var? Biz burada mevzuat düzenleme noktasında hareket edebiliriz. Rapordan şu sonucu çıkarıyoruz. Sabıka kaydında gözükmeyen suçlar, GBT'ye sokulduğu zaman ortaya çıkıyor. Bundan sonra sabıka kaydı değil de GBT sonucu istemek daha makul olucak." şeklinde konuştu. Kantin personelinden önce aynı uygulamayı servis şöförlerine uyguladıklarını belirten Yıldız, şu anda sabıkalı şöförlerin işten çıkarılmaya başlandığını söyledİ.

DHA