Önceki Fotolar

Saçınızla ilgili yaptığınız 10 yanlış ve çözüm önerileri

Hepimiz sağlıklı, parlak ve canlı saçlara kavuşmanın hayalini kurarız. Bunun için en önemli faktör elbette sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak. Ancak saçımızla ilgili farkında olmadan yaptığımız basit hatalar da var. Oysa bu hatalardan kaçınmak ve sağlıklı saçlara sahip olmak düşündüğünüzden kolay, işte sizin için hazırladığımız liste...

19 Ocak 2018, Cuma 09:40
A A
2 Doğru ürünü doğru amaçla kullanmamak

2 Doğru ürünü doğru amaçla kullanmamak

Şampuan ve saç kremi birbirinden farklı ve farklı amaçlarla kullanılan ürünler. Birini diğerinin yerine kullanmak ya da ikisinden birini hiç kullanmamak saçınıza iyi gelmeyecektir.  Çözüm önerisi: Saçlarınızı önce saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın sonra yine saç tipinize uygun bir saç kremiyle nemlendirmeyi ihmal etmeyin. 

3 Saç renginizi kendiniz değiştirmeyin

3 Saç renginizi kendiniz değiştirmeyin

Saçımızı evde kendimiz boyarsak çok hesaplı ve pratik oluyor kabul ediyoruz. Ancak özellikle renkte değişiklik yapacaksanız bunu mutlaka kuaförde yaptırmaya çalışın; aksi takdirde istediğiniz rengi tutturmak bir hayli zor olacak ve saçınıza daha fazla işlem yaptırmak zorunda kalıp daha çok zarar vereceksiniz.  Çözüm önerisi: Seçtiğiniz renkten emin olunca kaliteli malzeme kullanacağından emin olduğunuz bir kuaförden randevu alın. 

4 Saçınızı çok sık ve çok sıcak suyla yıkamak

4 Saçınızı çok sık ve çok sıcak suyla yıkamak

Saç derimiz saçlarımız içğin gerekli doğal yağlar üretir. Saçı çok sıcak suyla ve çok sık yıkamak bu doğal yağları yok ederek saçlarınızın kurumasına ve çabuk kırılmasına sebep olur.  Çözüm önerisi: Saçlarınız kuru ise haftada iki, yağlı ise haftada üç defa ve mutlaka ılık suyla yıkayın. 

5 Kirli saç fırçası kullanmak

5 Kirli saç fırçası kullanmak

Saçlarımızı her fırçaladığımızda saç fırçamız biz göremesek de ölü deri kalıntılarıyla doluyor. Fırçamızı temizlememek bu öle derilerin geri dönmesine ve saçımızı cansızlaştırmasına sebep olur.  Çözüm önerisi: Saç fırçalarını ve tarakları her kullanımdan sonra temizleyin.  

6 Saçınızı ıslakken şekillendirmek

6 Saçınızı ıslakken şekillendirmek

Saçlarımız ıslakken çok daha hassas ve kırılmaya eğilimlidir. Saçınızı ıslakken şekillendirdiğinizde kullanacağınız fırçalar ya da ısıyla şekil veren aletler saçınıza zarar verir. Çözüm önerisi: Şekillendirme işlemine başlamadan önce saçınızı iyice kurutun. Hatta mümkünse ısı koruyucu ürünler kullanmaya çalışın. 

7 Çok fazla güneş

7 Çok fazla güneş

Güneş sadece cildimize zarar vermiyor. Yazın çok fazla güneşe maruz kalan saçlar kurumaya, yıpranmaya ve kırılmaya çok daha meyilli oluyor. Cildimiz gibi saçlarımızı da korumaya almak şart.  Çözüm önerisi: Güneşte kalacaksak şapka kullanmaya özen göstermeli ve güneşten yıpranan saçlara özel ürünler kullanılmalı. 

8 Saç ürünlerini değiştirmemek

8 Saç ürünlerini değiştirmemek

Saç için çok geniş yelpazede ürün seçenekleri mevcut. Saçlarımız gerek yılların etkisiyle gerekse yaptırdığımız işlemler yüzünden değişiyor. Değişen saçlar için gerekli ürünleri kullanmamak saçınıza zarar verip sağlıklarını kaybetmelerine sebep olabilir.  Çözüm önerisi: Haydi alışverişe!

9 Saçları çok sık ve kökten uca taramak

9 Saçları çok sık ve kökten uca taramak

Saçlarınızı çok sık tararsanız daha çok kırılmalarına sebep olursunuz. Tarama işlemine köklerden başlarsanız köklere zarar verirsiniz, üstelik uçlara doğru dolanmaları ve düğüm olmaları kaçınılmazdır.  Çözüm önerisi: Saçlarınızı gerekli olmadıkça taramayın. Tararken de uçlardan başlayıp, uçları açıldıkça kölere doğu çıkın. 

10 Kırıkları aldırmayı ihmal etmek

10 Kırıkları aldırmayı ihmal etmek

Saçlarınız çabuk uzasın istiyorsunuz, ya da boyları çok kısalmasın... Ancak unuttuğunuz nokta saçlarınızın uçları kırıldıkça uzamaları gecikir. Üstelik bakımsız görünmeleri de cabası.  Çözüm önerisi: Saçalrınızın uçlarındaki kırıkları düzenli olarak kestirin.