Saçkıran oldu ama pes etmedi; kendiyle barıştı...

26 yaşındaki Therese Hansson 14 yaşında alopecia yani saçkıran hastalığı olduğunu öğrendi ve sonrası...

05 Aralık 2017, Salı 17:15
A A

İsveç’te yaşayan genç kadın o zamanlar sadece en yakın birkaç arkadaşı ve ailesinin bildiği bu hastalığını herkesten saklamaya başladı.

Görünümüne en çok önem verdiği yaşlarda sürekli perukla dolaştı ve kafasını oldukça iyi bir şekilde kamufle ediyordu, biri herhangi bir şey sorduğunda panikliyordu

Saç dökülmesinin sebeplerini öğrendiğinde ise onunla barışmaya karar verdi, bir arkadaşının da cesaretlendirmesiyle sokağa peruğu olmadan çıktı

“İlk kez peruksuz sokağa çıktığım o an inanılmazdı.” diyor genç kadın. Peruğunu çıkarma fikri ise bir bloggerın saçını tıraş ettiğini görmesiyle başlıyor. Ona ilham veren o blogger şu an en yakın arkadaşlarından biri.

Peruksuz da oldukça güzel ve cesur olduğunu fark eden Therese, bunu yalnız başarmadığını, Facebook’ta saçkıran olan insanların toplandığı bir grup sayesinde olduğunu söylüyor.

Birbirlerine cesaret veren bu insanlar sayesinde artık kendine güveniyor ve kendiyle gurur duyuyor. Bir hemşire olan Therese aynı zamanda modellik yapmaya başladı.

Genç kadın “Kel olmanın güzel olduğunu ve saklanmayı bırakmam gerektiğini fark ettim.” diyor.

Hâlâ ara ara taksa da peruğu bıraktıktan sonra adeta özgürleşen Therese, aynı problemi yaşayan herkese ilham ve cesaret vermeyi, onların kendine güvenmesini sağlamayı istiyor ve şöyle diyor:

“Saklanmayın! Saklanmak sadece sizi daha kötü hissettirir. Kendiniz olabilirseniz çok rahatlamış hissedeceksiniz.”