Saçlara zarar veren 5 alışkanlık

Saçlarına gereken özeni gösterdiğini düşünmene rağmen saçların bir türlü yeterince sağlıklı görünmüyorsa, saç dökülmelerine ve kırılmalarına engel olamıyorsan, alışkanlıklarına bir göz atman gerekebilir

15 Aralık 2016, Perşembe 14:55
A A

İşte saçlarına bakım yaptığın halde istediğin gibi olmamasının nedenleri...

1-Sağlıksız beslenme

1-Sağlıksız beslenme

Yediklerinin cilt ve saç sağlığına doğrudan etkisi var. Sağlıklı saçlara sahip olmak için özellikle protein, E vitamini, çinko ve demir içeren doğal yiyecekler tüketmelisin. Aynı zamanda hazır yiyeceklerden ve dönem dönem popüler olan ölüm diyetlerinden uzak dur.

2-Saçları çok sıkı bağlamak

2-Saçları çok sıkı bağlamak

Eğer saçlarını çok sıkı bağlıyorsan yıpranmış saçlarının sebebi bu olabilir. Saçları çok sıkı bağlamak saç foliküllerinde gerilmeye, bu da kırılmalara ve hatta saç kaybına neden oluyor. Zamanla foliküller zayıflayarak kelliğe kadar gidebilir.

3-Saçları ıslakken taramak

3-Saçları ıslakken taramak

Çoğu insan, bunun saça ne kadar zarar verdiğini bilmeden, saçlarını banyo sonrası ıslakken tarar. Ancak saç telleri, ıslakken daha kırılgandır. En iyisi saçları banyodan önce taramak. Yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla kurula ve taramadan önce biraz kurumasını bekle.

4-Çok fazla yıkamak

4-Çok fazla yıkamak

Saçları çok fazla şampuanlamak, saç derisindeki doğal nemin kaybolmasına, saçın kuruyup kırılmasına neden olur. Saçlarını her gün yıkamaktansa haftada 2-3 kez yıkamaya özen göster.

5-Saç şekillendirici aletler

5-Saç şekillendirici aletler

Çoğu kadın saçlarını evde kendisi yapıyor. Ancak saçlara ısı veren herhangi bir alet, saçlarda ciddi hasara neden oluyor. Bu yüzden şekillendirici aletleri kullanmayı azaltın, saç kurutma makinesini düşük ayarda çalıştırın.