'Saçlarım kışın da parlasın' diyorsanız...

Özellikle yaz boyunca deniz, havuz ve güneş nedeniyle yıpranan, pürüzlenen, kırılan saçlarınızı hava koşullarının daha da ağırlaştığı kışa hazırladınız mı?

30 Kasım 2012, Cuma 09:32
A A

Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman’dan kış aylarında saç bakımının nasıl yapılması gerektiğini anlatıyor:

SAĞLIKLA PARLASIN DİYORSANIZ...

•    Saçınızı seyrek yıkayın. Fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur. Temiz bir çevrede yaşama olanağınız varsa bunu 5 günde bire çıkarabilirsiniz.

•    Ergenlik çağındaysanız ya da yağlı ve kepekli bir saçınız varsa saçınızı 2 günde bir yıkamanız gerekir.

•    Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin.

•    Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır.

•    Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.

•    Saçınızı sabunla yıkamayın. Sabun alkali içerdiği için cildi kurutarak mantar ve bakteri üretimine neden olur. 

•    Saçlı deri tipinize (normal, kuru, yağlı) göre şampuan seçin.

•    Saçınızda sedef, ekzema gibi özel bir hastalığınız varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın.

•    İkisi bir arada şampuanları kullanmayın. İkisi bir arada şampuanların kullanımında saç kremi saçta kalması gerektiğinden daha az süre kaldığı için nemlendirme etkisi yeterince olmaz.

•    Saçınız çok kuruysa 10 günde bir maske uygulayın.

•    Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın. 

SAÇ TİPİNİZE ÖZGÜ MASKELER İÇİN 2. SAYFAYA GEÇİNİZKuru Saçlar İçin Nemlendirici Saç Maskesi

Malzemeler

-Yarım su bardağı saf zeytinyağı

-10 damla limon

Yarım su bardağı saf zeytinyağına 10 damla limon sıkarak hazırladığınız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

Yağlı Saçlar İçin Nemlendirici Saç Maskesi

Malzemeler

-Yarım su bardağı su

-Yarım su bardağı elma sirkesi

Yarım su bardağı su ve elma sirkesini karıştırarak tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

Yıpranmış Saçlar İçin Nemlendirici Saç Maskesi

Malzemeler

-Yarım su bardağı badem yağı

-2 yumurta sarısı

-10 damla limon

Tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;