Saçlarınızı boyamadan önce bilmeniz gereken 5 şey

Saçınızı kendiniz evde boyamaya karar verdiyseniz birkaç sorunun cevabını önceden bilmeniz gerekiyor. Marketlerde bulabileceğiniz bol çeşitli ürünlerden en doğrusunu seçebilmeniz için bazı tavsiyelerimiz var. İşte kuaför masraflarını azaltmak için kendi hünerlerini kullanan kadınların saçını boyamadan önce öğrenmesi gereken 5 şey...

18 Aralık 2017, Pazartesi 10:35
A A

Saç boyatmak bazı zamanlarda çok masraflı bir işlem gibi gelebilir, kuaför koltuğunda saatlerce oturmak yerine evinizin konforundna kendi saçınızı boyamak isteyebilirsiniz.   

Eğer siz de hem vakitten hem de masraftan kazanmak için evde kendi saçınızı kendiniz boyayacaksınız, işlem yapmadan önce birtakım bilgiler bilmeniz şart!  İşte onlar... 

Boya miktarını hesaplamak

Boya miktarını hesaplamak

Saçın uzunluğu ve dolgunluğuna bağlı olarak birkaç kutu boya almanız gerekebilir. Ayrıca saç dipleri uçlarına göre daha zor boya tutar. Bu yüzden boyamaya diplerden başlamakta yarar var. Ama boyayı uç kısımlara iyice yedirmeyi unutmayın. Renk farkını en önce onlar gösterecektir.

Saç tipini bilmek

Saç tipini bilmek

Saçınızın kalın ya da ince oluşu boyama süresini ve kalıcılığını etkileyecektir. Boyayı kalın telli saçlar daha yavaş, ince telliler ise daha çabuk emer. Ayrıca permalı saçlar boyayı çabuk emdiği gibi daha çabuk kusar.

Öncesinde saçı yıkamak

Öncesinde saçı yıkamak

Boyanızın daha kalıcı olmasını istiyorsanız işlemden önce saçınızı yıkamayın. Yıkamak saç derinizdeki yağları kaybederek saçınızın kuru ve korunaksız hale gelmesini sağlayacaktır. En ideali saçları boya işleminden 24 saat önce yıkamaktır.

Saç bakım kremi kullanımı

Saç bakım kremi kullanımı

Aldığınız ürünlerin paketinde genellikle besleyici ve onarıcı saç kremi de olacaktır. Saçı boyayıp, yıkadıktan sonra bu kremi uygularsanız daha kalıcı, yumuşak ve parlak bir saça sahip olabilirsiniz. 

Tekrar boyama gerekli mi?

Tekrar boyama gerekli mi?

Üst üste boyanan saçlarda zayıflama ve matlık görünmesi doğaldır. Saçınızı her gün yıkadığınız takdirde 28-30 gün kadar kalıcı olabilen boyaları tekrarlamak için beklemeniz gereken ideal süre ilk boyama işleminden itibaren 6-8 haftadır.