Saçlarınızı çok sık boyamayın!

Saç dökülmesi erkeklerin olduğu kadar kadınların da derdi... Uzmanlar, kadınlara saçlarını korumaları için "Çok sık boyamadan kaçının" uyarısında bulunuyor

14 Mart 2015, Cumartesi 14:41
A A

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Erdem Güven ''Dişiliğin en önemli sembollerinden olan saçların kaybı, sıklığının azalması veya incelmesi bile bayanlarda beden imajı algısında ciddi sorunlara neden açabilmektedir. Saç, kadınların fiziksel görünümlerinin önemli kısmını oluşturur. Saçların parlak ve canlı olması insanların birbirlerini etkilemelerinde ve ilişkilerinde büyük önem taşır. Saçların canlılığı sağlığın ve kişinin kendini iyi hissetmesinin bir ifadesidir. Saç dökülmesine bağlı dış görünüm ile ilgili olumsuz kaygılar, psikolojik sorunlar oluşturmakta, yaşam kalitesini etkilemektedir ''diye ifade etti.

Doç.Dr. Erdem Güven ''Günde 100 telden fazla kayıp bir işaret olabilir. Özellikle sağlıklı saçlarının olduğunu düşündüğümüz bireylerde günlük 20-30 arası saç dökülmesi normal olarak nitelendirilir. Öncelikle bir cildiye uzmanı tarafından muayene edilmeniz ve gerekli gördüğü takdirde çeşitli kan tahlilleri yaptırmanız gerekebilir. Bu tetkikler basit bir kan sayımıyla başlayıp detaylı hormon tetkikleri, tiroid bozuklukları tahlillerine kadar uzanabilir'' diye söyledi.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ?

-Saç dökülmelerini önlemek için proteinden, vitamin ve minerallerden zengin dengeli ve yeterli beslenme,

-Demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) varsa tedavisinin sağlanması,

- Saçların çok sık boyanmasından kaçınılması ve özellikle organik ve bitkisel boyaların kullanılması

-Saçlara yapılacak uygun bakım ve temizlik

-Doğal yaşam, doğal ve kirlenmemiş suların kullanılması

-Çok sıcak fön kullanılmaması

-Kimyasal içerikli kozmetiklerden kaçınılması ve saçlı derinin kan akımını bozacak şekilde çok gergin bir şekilde topuz yapılmaması önem taşıyor.

Doç.Dr. Erdem Güven,'' Hormonal bozukluluklar veya vitamin, mineral eksiklikleri ilaçlar ve diyet katkılarıyla tedavi edilebilir. Kansızlık (anemi) demir preperatları ve ürünleriyle tedavi edilebilir. Bu bireylerde ilaç tedavisini takiben çoğu zaman saç dökülmesi durdurulabilir ve hatta kökleri ölmemiş saçlar yeniden çıkabilir. Medikal tedaviye cevap vermeyen durumlarda da saç ekimi yapılabilir. Bu şekilde yapılan tedavi kalıcıdır ''diye belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

''Saç dökülmesinde özellikle altta yatan neden biliniyorsa bu neden tedavi edilmelidir. Ancak herhangi bir neden bulunmayan kişilerde saç ekimi etkili ve güvenli bir tedavi metodudur. Bu tedavinin alternatifi halen mevcut değildir.Saç nakli, cerrahi bir işlemdir. Saç dökülmesinin en etkili tedavi yöntemidir. Objektif sonuçlar elde edilir. Saç ekim işlemi özel bir hazırlık gerektirmez. Donör alan dediğimiz bölgede yeterli saç var ise herkese yapılabilir'' dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;