Safra kesesinden kürdan çıktı

Çanakkale'de, rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvuran kadının safra kesesinden bir miktar taş ile 4.5 santimetre uzunluğunda kürdan çıkarıldı.

30 Haziran 2011, Perşembe 10:26
A A

Çanakkale Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı operatör doktor Fehim Diker, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale’de yaşayan ev kadını Ebru Sezer Arslanan’ın (35), cuma günü safra kesesindeki rahatsızlığı nedeniyle kendilerine başvurduğunu söyledi.

Yapılan tahliller ve incelemenin ardından Arslanan’ın safra kesesinin oldukça kalın görüldüğünü, çamur ve bir miktar da taş bulunduğunun tespit edilmesi üzerine operasyon kararı aldığını belirten Diker, ameliyat sürecini şöyle anlattı:

"Laparoskopi yöntemiyle ameliyata başladık. Batın içine girdikten sonra safra kesesini iltihaplı bulduk ve burada şüpheli bir cisim gördük. Önce bunu safra yolları anomalisi olarak düşündük. Çünkü o bölgenin anomalileri çok fazladır. Yapışıkları giderdikten sonra cisimi batından çıkardık. Sonra gördük ki bu cisim 4,5 santimetrelik bir kürdan. Daha önce hastanın hiçbir şikayeti olmamış. Tabii bu cisim oraya nasıl düşmüş herkes merak ediyor. Muhtemelen ağızdan mideye geçip 12 parmak bağırsaklarını delip o bölgeye yerleşmiş. Bu literatüre geçecek bir olay. Çok nadir görülen bir şey."

Diker, kürdanın doğal yollarla dışarıya çıkma ihtimalinin bulunmadığını belirterek, "Çünkü vücut bunu kaplamış. Yabancı cisim reaksiyonu vermiş. Böyle bir ortamda bunun dışarıya çıkması mümkün değil. Hastanın direnci düşerse bir enfeksiyona neden olabilirdi. Daha sonra bu şikayetler fazlalaşırsa, büyük bir ameliyata kadar gidebilirdi" dedi.

Ebru Sezer Arslanan ise olayın farkında olmadığını ifade etti. Doktorun ameliyattan çıktıktan sonra safra kesesinden bir kürdan çıkardığını söylediğinde büyük şaşkınlık yaşadığını dile getiren Arslanan,"Daha önce hiçbir şikayetim olmadı. Safra kesemdeki taş alınacak diye ameliyata girdim. Sonuçta bu da çıktı, sürpriz oldu. Çok şükür iyileştim, ayağa kalktım" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;