Sağanak yağış hayatı felç etti

Bartın'da yağmur ve eriyen kar sularının etkisiyle kentin içinden geçen ırmak, yaklaşık 6 metre yükselerek taşma noktasına geldi. Bazı köylere giden yollar ırmağın yükselmesi nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

08 Mart 2018, Perşembe 19:37
A A

Bartın'da, 24 saattir etkili olan sağanak, sel riskine yol açtı. Metrekareye 24 saatte 180 kilogram yağış düşerken, eriyen kar sularının da etkisiyle kentin içinden geçip, Karadeniz’e dökülen Bartın Irmağı yükseldi. 

Taşma noktasına gelen ırmağın Yalı ve Kemerköprü mevkilerindeki çay bahçeleri ile piknik alanlarının bir kısmı, sular altında kaldı. 

Çağlayan mevkiindeki piknik alanı da sular altında kalırken, yol belediye ekipleri tarafından şerit çekilerek, trafiğe kapatıldı.

Kentte etkili olan sağanak nedeniyle Arıt Deresi'nin taşması sonucu, Tabanözü Köprüsü ve Alibaş Köprüsü sular altında kaldı. 

Bartın-Karabük kara yolunun Potbaşı mevkisindeki Kocaçay Çayı’nın su seviyesinin yükselmesinden dolayı Akçalı, Kabagöz, Hasanlar, Fırınlı, Sipahiler ve Epçiler köylerine ulaşımı sağlayan köprü trafiğe kapatıldı.

Bartın Valiliği, belediye hoparlöründen akşam saatlerinde yapılan anonsla, meteorolojik yetkilerden alınan bilgiye göre yağışın sabah saatlerine kadar devam edeceği, ırmaktaki su seviyesinin yüksel olması sebebiyle ırmak kenarında evleri bulunan vatandaşların tedbirli olmaları gerektiğini duyurdu