Sağlığa son derece zararlı olan 10 güzellik iddiası

Sosyal medyada yer alan güzellik ipuçları her kadının ilgisini çekiyor olabilir ama kimse cilt sağlığını ne kadar tehlikeye attığının farkında değil.  

16 Eylül 2017, Cumartesi 15:37
A A

Güzellik videoları özellikle sosyal medyada en çok ilgi gören videolar arasına girdi. Makyaj tutkunu her kadın bu videolardan kendi güzellik rutinleri için birer ipucu kapsa da bazı bilgilerin ciltleri için ne kadar zararlı olabileceklerinin farkında değiller. İşte güzellik dünyasında denenmiş ancak son derece zararlı olan ve kadınların mutlaka uzak durması gereken ipuçları…  

Dudak kalınlaştırayım derken...

Dudak kalınlaştırayım derken...

Çoğumuz çocukken dudaklarımızı bir camın içine sıkıştırıp hava çekmeyi denemişizdir. Çocukken eğlenmek için kullandığımız bu yöntem şimdiler de dudak büyütmek için kullanılıyor. Ancak her şey de olduğu gibi güzellik tutkunu kadınlar daha dikkat çekici olma adına bu yöntemi abartıp, mosmor bir dudak ve çevresiyle karşılaşıyor!  

Dudak uçuklarını gizlemek için şeffaf oje

Dudak uçuklarını gizlemek için şeffaf oje

Instagram'da güzellik videolarının en büyük takipçilerinden biriyseniz siz de uçuğun üzerine şefaf oje süren bir blogger ya da kullanıcı görmüşsünüz.  Bu yöntemi izlerken size ne kadar absürd geliyorsa inanın geri dönüşü bir o kadar da hayret uyandırıcı olabilir. Zira şefaf ojesi uçuğun üzerine sürdüğünüzde yara iyice derinleşebilir, üstelik kızarlığa yol açarak uçuğu daha da dikkat çekici hale getirebilir.  Böyle bir şey yaşamak istemezsiniz değil mi?

Göz kalemleri yerine renkli kalemler kullanmak

Göz kalemleri yerine renkli kalemler kullanmak

Güzellik videolarında yaratıcı olma adına göz kalemi yerine bildiğimiz pastel boya ya da kuru kalem kullanan bloggerlar var. Siz siz olun bu yöntemi evde denemeyin. Zira renkli kalemlerin bileşenleri gözlerimizin tabakası için tehlikelidir.   

Siyah noktalara karşı PVA tutkalı (Plastik tutkalı)

Siyah noktalara karşı PVA tutkalı (Plastik tutkalı)

İnsanların genelde maket vb. hobiler için kullandığı plastik tutkalı burnuna sürerek siyah noktalardan kurtulacağınızı sanıyorsanız bir daha düşünün! Çünkü tutkal cildinize değdiği an fazlasıyla tehlikelidir. Tutkal; alerjiye veya ciltte tahrişe neden olabilir.  

Makyajınızı sabitlemek için saç spreyi kullanmak

Makyajınızı sabitlemek için saç spreyi kullanmak

Sosyal medyada ün salmış birçok güzellik bloggerı ya da youtuberı saç spreyini makyaj sabitleyici ve gözenek sıkıştırıcı olarak kullanıyor ve bunun işe yaradığını öne sürüyor. Ancak ortada bir gerçek varsa o da bu yöntemin asla işe yaramadığı.   Saç spreyi cilt tahrişe ve döküntülere neden olabilir. Aman siz siz olun saç spreyini saçınızdan başka bir yere hatta mümkünse saçınızda bile fazla kullanmayın. 

Tırnak parlatıcıyı göz kalemi gibi kullanmak

Tırnak parlatıcıyı göz kalemi gibi kullanmak

Başlığı okuduğunuz an fikrin ne kadar tehlikeli olabileceğini düşündüyseniz şanslısınız ama ne yazık ki güzellik tutkunu olan bazı kadınlar eye-liner fırçasını ojenin içine sokup gözüne uyguluyor. Son derece tehlikeli bu yöntemi denediğiniz takdirde kör olma riskiniz bile var desek durumun ciddiyetini özetlemiş oluruz herhalde?  

At şampuanının önüne geçilmez popülerliği...

At şampuanının önüne geçilmez popülerliği...

Kullananlara göre, bu şampuanlar kullanımdan iki hafta sonra etkisini gösteriyor; saçı hem gürleştiriyor hem de saçın hızlı uzamasına yol açıyor.   Halbuki bu tip şampuanı kullanan birçok tüketici, şampuanı kullandıktan sonra saç derisinde dökülme ve kaşınma olduğunu belirtti.  

Çil lekelerinden kurtulmak için limon suyu

Çil lekelerinden kurtulmak için limon suyu

Doğal limon içeren ürünlerin cilde iyi geldiğini biliyoruz ancak limonun ta kendisini yüzünüze sürdüğünüz takdirde asit terz etki yaratabilir ve cildinizde alerjik reaksiyona yol açabilir.