Sağlık Bakanlığı mide rahatsızlıklarında kullanılan 15 ilacı geri çekti! İşte o ilaçlar

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nca, mide rahatsızlıklarında kullanılan "domperidon" etkin maddeli 15 ilaç, uzun süreli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açtığı gerekçesiyle geri çekildi

03 Ekim 2017, Salı 14:55
A A
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun internet sitesinden yapılan duyuruda, bilimsel çalışmalar sonucunda mide rahatsızlıklarında kullanılan "domperidon" etkin maddeli ilacın, yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği gerekçesiyle geri çekme kararı alındığı duyuruldu.

Duyuruda, söz konusu ilaçların Avrupa İlaç Ajansı (European Medicines Agency-EMA) tarafından bir süre önce incelemeye alındığı, yan etkileri nedeniyle ilaçların kullanım süresinde, dozunda ve hangi rahatsızlıklarda kullanılacağı konusunda kısıtlamaya gidildiği belirtildi.

RUHSATLARI ASKIYA ALINDI

Uygun olmayan dozda ve ambalaj boyutunda olan ürünler ile bu etkin maddenin içerisinde yer aldığı kombinasyon halindeki ürünlerin ruhsatının askıya alındığı kaydedildi. Ayrıca halihazırda piyasada olan ürünlerin ise birinci sınıf B seviyesinde (nihai kullanıcıya ürün sağlayan tüm yerler) geri çekilmesine karar verildi.

Duyuruda ayrıca bu kapsam dışında kalan "domperidon" etkin maddeli ürünlerin piyasada bulunmasında bir sakınca olmadığına da yer verildi.

Geri çekilen ilaçlar şöyle:

"DELOX 30MG SR PELLET içeren kapsül,
DEXGARD 30/30MG MR kapsül,
DEXRİDON MR 30/10 MG kapsül,
DOPROKİN-S ORAL süspansiyon,
DUEDOM 30/10MG,
DUEDOM 60/10MG,
DUOLANS 15/10MG,
DUOLANS 15/30MG SR,
DUOLANS 30/30MG SR,
LACOMBI 15/10 MG,
LACOMBİ 30/10 MG,
RABECOMB 20/10MG,
RABECOMB 20/30MG MR,
RABELIS PLUS 20/10 MG,
RABELIS PLUS 20/30 MG MR."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;