Sağlık Bakanlığı'ndan bayramlaşma uyarısı

Hastalık bulaşmaması için mümkün olduğu kadar öpüşmemeye ve tokalaşmamaya özen gösterilmeli

Sağlık Bakanlığı'ndan bayramlaşma uyarısı

Son dönemde hızla yayılan domuz gribiyle ilgili olarak Kurban Bayramı öncesinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Hastalığın bulaşma riskini azaltmak bakımından, bayramlaşmalar sırasında mümkün olduğu kadar öpüşmeme ve tokalaşmamaya özen gösterilmelidir" ifadesi kullanıldı.

MÜFTÜ DE UYARDI: EL ÖPTÜRMEYİN

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, domuz gribi salgını karşısında bir önlem olarak, yarın kutlanmaya başlayacak Kurban Bayramı'nda öpüşülmemesini, çocuklara el öptürülmemesini istedi. Prof. Dr. Çağrıcı, “Bayramı kutlayacak vatandaşlarımızın bana göre de olabildiğince bu el öpme ve öptürme geleneğimize bir ara vermeleri yararlı olacaktır. Bana göre ‘Dinen de zorunludur’ diyebilirim, yani” dedi.

Prof. Dr. Çağrıcı, el sıkılaşılabileceğini ancak bunda da dikkatli olunmasını isteyerek, şunları söyledi:

“Peygamber efendimiz el öpmedi ama el öptürdüğünü de hatırlamıyoruz. Daha doğrusu buna dair bir bilgi yok. Özellikle bir hadis var. Orada sahabi dediğimiz arkadaşlarından biri soruyor ‘Ya Resulullah, biz el öpebilir miyiz?” diyor ona ‘Hayır öpemezsiniz’ cevabını veriyor. ‘Peki sarılabilir miyiz?“ diye soruyor ona da olumsuz yanıt veriyor’., ‘El sıkışabilir miyiz?’ diye soruyor ona da“Sıkışabilirsiniz” diyor. El öpme milli örfümüzdür. Tabii ki güzeldir. Örflerimizi milli kimliğimizi ifade eden güzellikleri yaşamamız gerekir. Ama böyle zamanlarda, yani artık iş sağlık sorunu ile ilişkili olduğuna, dinimizde de sağlığı korumanı dinin 4 temel amacından biri olduğuna göre, dikkat etmemiz gerekir. Bu dört amaçtan biri sağlığı hayatı, ikincisi aklı, üçüncüsü dini, dördüncüsü de nesli korumaktır. Biliyorsunuz sağlığı korumak söz konusu olunca, duruma göre farz ibadetleri bile yapılmayabiliyor. Bana göre de olabildiğince bu el öpme ve öptürme geleneğimize bir ara vermeleri yararlı olacaktır. Bana göre dinin de zorunludur diyebilirim, yani”

KÜÇÜKLERİN BAŞINI OKŞAYIN

Büyüğüyle küçüğüyle buna herkesin dikkat etmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Çağrıcı, “Çocukları da mümkün oldukça öpmememiz gerekiyor. 5 çocuğum, biri 11 diğeri 6 yaşında iki torunum var. Ben çocuklarımı da torunlarımı da öpmüyorum. Küçük çocukların saçıını, başını okşayarak da sevgi gösterilebilir.” dedi.

İslam'ın temizliğe büyük önem verdiği, 5 vakit namaz öncesi abdest alındığını belirterek, suyla el yıkamanın yeterli olmadığını, sabun gibi temizlik maddeleri ile ellerin yıkanmasının önemli olduğunu söyledi.

DHA