www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN129,2550 %0,63
  • BIST73689 %-0,65
  • EURO3,3455 %0,24
  • USD3,0455 %0,27

Zayıflamanın ilk adımı: Ekmeği kes!

Karatay diyetinin en önemli özelliği ekmek içermemesi. Vücutta su tuttuğu, şeker ve tansiyonu yükselttiği için ekmeği diyetinizden çıkarın. Ekmek yerine buğday, mercimek, ceviz tercih edin

04 Aralık 2012 - 12:22
Yazı Boyutu:
x

Karatay Diyeti'nin mucidi Prof. Dr. Canan Karatay ile siz de kilolara veda edin!

Bu çok faydalı yazı dizisi bugünden itibaren www.posta.com.tr 'de...

Başlarken...

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın her dediği olay oldu. “Yumurta, sakatat, et kolesterol yapmaz, kuruyemiş yiyebilirsiniz, yağlardan korkmayın, tereyağı yiyin” dedi. Bilimsel gerçeklerle bildiklerini savunmak ve göstermek için üç kitap çıkardı: Kilo Vermenin ABC’si, Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık, Karatay Mutfağı. Devamı da yolda. Kitapları yok sattı.

69 yaşındaki Canan Karatay çok sağlıklı. Sabah 05.00’te kalkıyor. Günde iki öğün yiyor. Akşam 19.00’dan sonra yemek yemiyor. Her gün mutlaka 20 dakika açık havada yürüyor. Prof. Dr. Canan Karatay ile bir pazar kahvaltısında buluştuk.

Tabağını Karatay Diyeti’ne uygun sağlıklı yiyeceklerle doldurdu. İki yumurta, peynir çeşitleri, közde biber, patlıcan salatası, zeytin çeşitleri, kısır ne ararsanız vardı tabağında. Doyana kadar da yedi. Ben de ona uydum elbette. Günde iki öğün nasıl yenir diyenlere söyleyeyim emin olun akşama kadar hiç acıkmadım!

RÖPORTAJ: Merve ÖZAYTEKİN

merve.ozaytekin@posta.com.tr

'BABAM ŞEKER HASTASI DİYE DOKTOR OLDUM’

Elazığ’da nasıl bir çocukluk geçirdiniz?

1943’te Elazığ’da dünyaya geldim. Atatürk İlkokulu’nda okudum. Hazar Gölü’nde yüzme öğrendim, bisikletin, ağaçların üstünden inmezdim. Bahçemizde kocaman dut ağaçları vardı. Ağaçların üstünde evcilik oynardık. Gayet mutlu bir çocukluk geçirdim.

Anneniz babanız ne iş yapıyordu?

Harput kökenli bir aileden geliyorum. 500 yıllık şeceremiz var. ‘Efendigil’ soyadı oradan geliyor. Annem Vasfiye Efendigil, Elazığ Lisesi’nin fen öğretmeniydi. Babam ise avukat, Elazığ Barosu’nun başkanı ve Elazığ Halkevi’nin yöneticisiydi. Elazığ modern bir yerdi, hâlâ öyle. 29 Ekim balosunda babam beni kucağına alır dansı öyle açardı.

İstanbul’a nasıl geldiniz?

Elazığ’da ilkokulu bitirdim 11 yaşında daimi yatılı olarak Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ne okumaya geldim. Sıkı bir eğitim vardı. Anadolu’dan gelen birçok arkadaşla muazzam bir yaşam geçirdik. Her türlü sporu yaptık. Yetimhanelere gider, çocuklarla oynardık. Hastanelere gider, çocuklara kitap okurduk.

Doktor olmanızda kim etkili oldu?

Babam şeker hastasıydı. Şişmandı. Dedemde, ninemde ve amcamda da şeker vardı. Annem her yemekte babama insülin yapardı. Eve düzenli olarak doktor gelirdi. Bu hastalıkla ilişkimden dolayı olsa gerek sorduklarında “Doktor olacağım” derdim.

‘LAHMACUN SERBEST’


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun