www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN128,4530 %-1,54
  • BIST74174 %3,40
  • EURO3,3374 %-0,72
  • USD3,0372 %-0,91

Tek ameliyatla 15 santim uzamak mümkün

Çocukluk çağında geçirilen hastalıklar, beslenme bozukluğu gibi nedenlerle boyu kısa kalanlar tek ameliyatla 15 santime kadar uzayabiliyor. Gerektiğinde ilave ameliyatlarla daha fazla uzama sağlanabiliyor

17 Ocak 2012 - 12:12
Yazı Boyutu:
x

ESTETİK AMAÇLI BOY UZATMAK DA MÜMKÜN

Tek bacak kısalığı mutlaka düzeltilmeli

Tek bacak kısalığının sebepleri nelerdir?

Sebepler yaşa göre değişiyor. Doğuştan itibaren bazı genetik hastalıklar nedeniyle tek bacak kısa olabiliyor. Böbrek problemlerinde yine tek bacak kısa kalabiliyor. En sık görülen sebeplerden biri travmalar. Örneğin çocukluk çağında geçirilen burkulma, incinme, kırık, dizde dönme tarzı travmalar bazen büyüme plaklarında hasara yol açabiliyor. Mesela çocuğun el ya da ayak bileği şişiyor, 10 -15 gün sonra düzeliyor. Ama büyüme plağında hasar oluşursa o taraf yavaş büyüyeceği için kısa kalıyor. Özellikle dize yakın travmalarda daha çok kısalık oluyor. Çünkü bacağın yüzde 70 -80’i buradan büyüyor. Yeni doğan ve çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyonlar da tek bacak kısalığı nedeni olabiliyor. Bizim en çok gördüğümüz hastalar bu grupta. Bu çocuklar yeni doğan döneminde hastanedeyken mesela sespis (bir mikrobun kanda, vücut sıvılarında çoğalması sonucunda vücutta oluşan hastalık) geçiriyor. Büyüme plakları da bu mikroptan etkileniyor, çocuk büyüdükçe yıllar içinde bacak kısa kalıyor ve eğriliyor. Bazen de bir bacakta aşırı uzama oluyor, diğeri kısa kalıyor. Özellikle çocukluk çağındaki femur (kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanan kemik) kırıklarında, kırık iyileştikten sonra o bacak fazla uzuyor, diğer taraf kısa kalıyor. Bir de kemik iltihapları bacak kısalığı sebebi. Eskiden, aşılanmanın olmadığı dönemlerde menenjitle beraber bu sorun daha sık görülürdü.

Tek bacak kısalığı estetik sorun dışında başka sağlık problemlerine de yol açıyor mu?

Tabanlık kullanırsa sorun olmuyor. Mesela bir bacakta 3 santim kısalık var. 2 santim de tabanlık kullanırsa herhangi bir sorunla karşılaşmaz. Ama tabanlık kullanmayacaksa, aksayarak yürüyecekse omurga başta olmak üzere diğer eklemlerde ciddi hasar oluşuyor. Kireçlenme, bel fıtığı gibi. Bu ameliyatlara kıyasla uzatma daha risksiz bir ameliyat.

Tek bacaktaki kısalıklar kaç santime kadar uzatılabiliyor?

Bazen kısalık telafi edemeyeceğimiz kadar olabiliyor. Mesela bir bacakta 25 santim kısalık varsa ve 2 -3 ameliyat yapmamıza rağmen o kadar uzatma sağlayamayacaksak ameliyatı önermiyoruz. Ama 10 santime kadar olan kısalıkları halledebiliyoruz.

Bacak kısalığının tedavisi nasıl yapılıyor?

Boy uzatmada kullandığımız ameliyat teknikleriyle kısa kalan bacağı uzatabiliyoruz. Hastanın yaşına göre ameliyat teknikleri değişiyor. Örneğin çocuklarda dışarıdan takılan cihazlarla, 10 -12 yaşından sonra da çiviler, kombine teknik gibi yöntemlerle ameliyatı yapıyoruz.

Tek bacak kısalığı görüldüğü anda ameliyat ediliyor mu?


Yorumlar (1)
posta.com.tr - Posta Seri İlanlar