www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN129,3820 %-0,51
  • BIST75244 %0,22
  • EURO3,3417 %0,10
  • USD3,0175 %-0,66

Varis çorabı olmadan tedavi olmaz

Varis çorapları varisin tedavisinde altın standart kabul ediliyor. Varis teşhisi konulanlar ve risk grubundakiler korunmak amacıyla çorap giymeli

22 Aralık 2009 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

ALMAN HASTANESİ VARİS MERKEZİ DİREKTÖRÜ OP. DR. MUSTAFA K. ÇALIK ANLATTI:

Varis çorabı nedir?

Op. Dr. Mustafa K. Çalık: Varis çorapları ayak ve bacağı saran kuvvetli elastik (çoğu zaman doğal kauçuk dokuma) materyalden yapılmıştır. Ayağı ve bileği daha sıkı, baldır ve uyluğu ise daha gevşek sarar. Bu sayede baldır adeleleri daimi olarak sıkıştırılmıştır. Baldır adaleleri yürüme esnasında kasıldığında çorap kanın kalbe doğru pompalanmasını destekler, aşağıda birikmesini engeller.

Varis çorabı tedavinin olmazsa olmazı mı?

Op. Dr. Mustafa K. Çalık: Evet, varise ve kronik venöz yetmezlikte uygulanan yöntemlerin hiçbirisi tek başına varis çorabı (Kompresyon Tedavisi) uygulaması olmadan başarılı olamaz. Bu nedenle varis çorabı uygulamaları venöz yetmezlik tedavisinde altın standart olarak kabul edilebilir.

Kaç tür varis çorabı var?

Op. Dr. Mustafa K. Çalık: Temelde 5 basınç grubu altında ve 4 değişik uzunlukta olmak üzere varis çorapları sınıflandırılabilirler.

Varis çoraplarını kimler kullanabilir?

Op. Dr. Mustafa K. Çalık: Varis çoraplarını varis teşhisi konmuş kişiler veya risk guruplarındakileri korumak amacıyla kullanılabilir.

Neye göre varis çorabı alınıyor?

Op. Dr. Mustafa K. Çalık: Varis çoraplarının mutlaka doktorlardan alınan kişiye özel basınç, boy ve ölçüleri içeren reçetelerle sadece yetkili bayilerden alınması gerekir. Rastgele alınan çorapların yararı olmadığı gibi zararı bile dokunabilir. Amerika’da doktor reçetesi olmayan hastalara varis çorabı satılmadığı gibi satan bayilerin lisansı iptal edilir.

Varis çorabını ne zaman giymek gerekiyor?

Op. Dr. Mustafa K. Çalık: Varis çoraplarını doktor aksini söylemediği müddetçe sabah yataktan kalkmadan giymek ve yatarken çıkarmak gerekir. Eğer sabah çoraplar giyilmeden kalkıldıysa ve günün herhangi bir zamanında giyilmeye karar verilirse yatar pozisyonda bacaklar 2 dakika havada tutulduktan sonra giyilmesi uygun olur. Burada en önemli nokta varis çorabını hastalarımızın bir ceza gibi görmek yerine hayatlarını kolaylaştıracak ve koruyacak (diş fırçalama benzeri) bir yöntem gibi benimsemeleridir.