Sağlıklı adımlar atsın

Çocuğunuzun atacağı ilk adımı, söyleyeceği ilk kelime kadar merakla beklersiniz.; çünkü sevimli miniğin ürkek adımlarla başlar hayat yolculuğu...

17 Temmuz 2010, Cumartesi 05:00
A A

Çocuğunuzun naz yapması, kucak istemesi, yürümekten hoşlanmaması olarak yorumladığınız, düştüğü zaman “Çocuktur, düşe kalka büyür” dediğiniz durumlar aslında çok önemli ayak problemlerinin habercisi olabilir.

İsveç Ayak Sağlığı’ndan Kiropodist Özgül İşgör, çocukların geleceğe sağlıklı adımlarla yürüyebilmesi için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Anneler çocuklarının her şeyiyle ilgilenirler. En ufak bir değişikliğe dikkat ederler. Ancak ayakları ihmal etme alışkanlığı yüzünden bazen bu hayattaki en değerli varlıklarının ayaklarına gereken özeni göstermezler. Oysa ki onların gelecekte yaşayacakları ayak sorunları işte tam da bu yaşlarda oluşmaya başlar. Çocukların ayakları çok hızlı büyür. 12 yaşındaki bir çocuğun ayakları neredeyse bir yetişkin ayağı kadar büyüktür. Bu gelişim sırasında dikkat edilmezse, çocuğun ayaklarında bacak ve sırt gibi vücudun diğer kısımlarında da problemlere yol açabilen çok önemli bozukluklar oluşabilir.

Bırakın bebeğiniz hareket etsin...

Bebeklerin ayakları anormal bir basınçla karşılaştığında şekil bozukluklarına uğrayacak kadar esnektir. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle bebeklerin ayakları serbest olmalı. Rahatlıkla ayaklarını hareket ettirip tekme atabilmeli. Bu hareketler sayesinde bacaklar güçlenir ve ilk adımı atmaya hazır hale gelir.

Minik bebeğinizin ileride kendi ayakları üzerinde duracağının ilk müjdesidir attığı ilk adım. Bu süreçte çocuğunuzun mutlaka ayakkabı giymesine gerek yoktur. Hatta yalın ayak ve çorapla yürümesi, ayak kaslarının normal gelişmesi açısından daha yararlıdır. Birkaç hafta bu şekilde yürüdükten sonra çocuğunuza ayakkabı alabilirsiniz. Elbette alacağınız ayakkabının doğru olduğundan ve ayak sağlığı açısından uygun olduğundan da emin olmalısınız. Erken teşhis önemli... Çocukların ayaklarında gelişecek bozuklukların erken tanısı son derece önemli. Bu ayak sorunlarını iki farklı kategoriye ayırabiliriz. Çocukların yüzde 60, 70, bazı çalışmalara göre 80’inde hafif düz tabanlık ve hafif içe basma problemi gözleniyor. Birinci grup olarak değerlendirebileceğimiz bu durum, hastalık olarak değerlendirilmiyor. Doğuştan çarpık ayak dediğimiz bir de ikinci grup söz konusu... Bu bebekler ayakları içe dönük olarak doğuyorlar. Çarpık ayak çok ciddi bir sorun. Erkenden alçıyla tedaviye başlanması gerekiyor. Çocuk doğar doğmaz, dokular esnekken tedavi edilmeli. Aksi halde daha sonra ameliyata kadar varan yöntemler söz konusu oluyor.

Bebeğiniz düztaban mı?

Bebeklerin çok büyük kısmında 3 yaşına kadar düztabanlık görülebilir. Çocuğun ayağını basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal ayak içi girintisinin görülmesi durumunda esnek düztabanlıktan bahsedebiliriz. Esnek düztabanlık, zaman içinde cerrahi müdahale ve başka bir tedaviye ihtiyaç duymadan düzelir. Ancak bu durumun ergenlik dönemine kadar devam etmesi durumunda ayak tabanında ağrı oluşmaya başlar. Bu durumda doktora gidilmesinde yarar vardır. Ayrıca özellikle çocuklarda erken yaşta oluşan içe basma ve düz taban problemlerine karşı özel, ortopedik çocuk ayakkabılarıyla bu sorunun çözümüne yardımcı oluyor.

Haber: Ferhan Kaya Poroy

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;