Sağlıklı bir çocuk için

Suadiye Memorial Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Murat Yıldırım, “Sağlıklı çocukların ancak sağlıklı çevrelerde büyüyebileceğini belirterek, çocuk sağlığı konusunda anne-babalara önerilerde bulundu

14 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIĞINI ANNE KARNINDA DÜŞÜNMEYE BAŞLAYIN

Çocuk yaşama anne karnında başlar. Onu koruyan huzurlu, sıcak bu ortamda dahi dış dünyanın zararlı etkilerine maruz kalabilir. Plasenta vasıtasıyla birçok zehirli madde bebek dolaşımına geçip, büyümekte ve gelişmekte olan organlarda kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle çocuğunu korumak isteyen bir annenin yapacakları daha bebek doğmadan başlar.

SİGARA İÇİLEN EVDE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR SIK HASTA OLUYOR

Evlerde kullanılan eşyaların zamanla değişikliğe uğraması, halıların daha çok kullanılmaya başlanması, evde hayvan besleme alışkanlığının artması, ev tozu akarlarının güncel bir problem halini almasına yol açmıştır. Evde içilen sigara, büyümekte ve gelişmekte olan çocuğun akciğerlerinde, erişkinde olduğundan daha büyük zararlara yol açmaktadır.

ELEKTRONİK ALETLERİN KULLANIMINI SINIRLANDIRIN

Günlük yaşamda kullandığımız elektronik cihazların tamamı elektromanyetik alan yaratıyor. Yüksek gerilim hatlarına yakın yaşayan çocuklarda lösemi sıklığının arttığı gözlenmiştir. Ev içinde kullandığımız elektrikli ve elektronik cihazların tümü elektromanyetik alana sahiptir. Televizyonlar için her yönde 3 metrelik korunma alanı sağlanmalıdır. Teknoloji harikası bilgisayarlar da tehdit unsuru olabiliyor. Çocukların bilgisayar karşısında geçirdiği süre kısıtlanmalıdır.

HAVA KİRLİLİĞİ ALERJİK HASTALIĞA ZEMİN HAZIRLIYOR

- Çocuklar erişkinlere göre daha fazla ağızdan soluk aldıklarından, burnunun sağladığı filtre fonksiyonunu daha az kullanır. Hava yolları daha dar olduğundan havadaki toksik ajanların zararlı etkisi daha belirgindir. Hava kirliliği, egzoz parçacıkları, hidrokarbonlar, sülfür bileşikleri, ozon ve sigara dumanı alerjik hastalıklara zemin hazırlayabiliyor.

- Çocuklar hala gelişmekte olan vücut kitleleri ile bu çevresel ajanlara en duyarlı olan canlılardır. Dışarıdan alınan bazı zararlı maddeler çocuklarda hormon düzenini bozarak etki gösterirler. Evlerde kullanılan pet şişeler, plastik kaplar, streç film koruyucular, temizlik maddeleri, ilaçlar, kozmetik maddeleri, bitki ilaçları, hastanelerde kullanılan sondalar, bitki ve hayvan üretiminde kullanılan hormonlar her an karşılaştığımız hormonal bozuculardır. Dünyadaki hastalıkların üçte biri çevresel kaynaklıdır ve çocuklar bu hastalıklara daha duyarlıdır.

Ferhan Kaya Poroy- POSTA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;