'Şahsi çıkarlarınızı sürece yansıtmayın'

Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliği paketine tepki gösteren yüksek yargı kurumlarına dün çok sert sözlerle yüklendi

'Şahsi çıkarlarınızı sürece yansıtmayın'

‘AÇIK AÇIK SÖYLEYİN’

Başbakan Tayyip Erdoğan dün Ankara’da Ufuk Üniversitesi Rıdvan Ege Hastanesi Açılış Töreni’ne katıldı. AK Parti’nin Anayasa değişikliği önerisinin açıklanmasının ardından ilk kez halkla bir araya gelen Erdoğan, Anayasa değişiklik paketini eleştiren Yargıtay, HSYK ve Danıştay’a çok sert sözlerle yüklendi.

Erdoğan, “İmtiyazlarını koruma peşinde olanlar, kendi koltuklarını, kendi makamlarını düşünenler lütfen şahsi çıkarlarını sürece yansıtmasınlar. Eleştirisi, önerisi olan buyursun gelsin, bunu açık açık söylesin” dedi.

‘DEĞİŞİM HEP ENGELLENDİ’

Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: Değişim güçlü bir irade, cesaret, azim ve kararlılık ister. Değişim, değişime direnenlere karşı direnç, sağduyu, sabır ister. Türkiye ilerlerken kurumlar yerinde sayabilir mi? Ekonomi büyürken demokrasi yerinde sayabilir mi? On yıllardır sanal, asılsız, aslı astarı olmayan tehditlerle Türkiye’de değişim engellendi. Demokrasi benim ülkeme, benim milletime çok görüldü ve azar azar verildi. Ekonomik refah benim ülkemden esirgendi. Artık daha fazla erteleyemeyiz, daha fazla geciktiremeyiz.

‘İŞLERİNE GELMİYOR

’ Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü: Taslağı açıkladık. Dediler ki; ‘Parlamento bu işe burnunu sokmasın’. Peki o zaman, HSYK’ya biz parlamentodan herhangi bir üye teklifinde bulunmayalım dedik. HSYK’da Adalet Bakanı’nı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nı istemiyorlar. Tamamıyla Yargıtay, Danıştay ve birinci derece mahkemelerden gelecek olanları kabul etmiyorlar. Türkiye genelinde bu kadar birinci derece savcı var, hâkim var. Onlardan gelsin. AB normlarında bunlar var. İşlerine nedense gelmiyor. Bu taslakta şahsi çıkarlar yok.

HALK 'HAYIR' DERSE BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE

Başbakan Erdoğan, açılıştaki konuşmasında CHP ve MHP’ye “Hafta sonuna kadar bekleyeceğiz. Destek verdiler, verdiler. Katkılarını sunmazlarsa paketi Parlamento’ya sunacağız ve ondan sonra da söz ve kararın sahibi olan milletimize gideceğiz” dedi. Erdoğan “Diyorlar ki ‘Millet zaten bu değişikliği benimsemez’. Ne kadar güzel. Tamam, hadi hemen millete gidelim. Millet benimserse benimser. Benimsemediği takdirde başımız gözümüz üstüne” diye konuştu.