Sahte dişçi öldürdü!

Kayseri'de, diş hekiminin 'apseli' diye çekmediği dişi, diş teknisyeni morfin vurup çekti. Dişi çekilen genç bir hafta sonra hayatını kaybetti

18 Kasım 2009, Çarşamba 09:53
A A

Kayseri’de, apseli olduğu için diş hekiminin çekmediği dişini bir teknisyene çektirdiği iddia edilen Sinan Kahraman (16) öldü. Sinan Kahraman, apse yapan dişini tedavi ettirmek için bir hafta önce diş hekimine gitti. Ancak muayene ettirdiği apseli dişi, çekilmedi.

Bunun üzerine, bir diş hekiminin yanında diş teknisyeni olarak çalışan Y.Ü’ye gitti. Kahraman, dişinin Y.Ü. tarafından çekilmesinin ardından ağırlaşınca, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Kahraman, dün sabah hayatını kaybetti.

Yetkililer, Y.Ü’nün başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığını bildirdi. Y.Ü’nün, daha önce de yetkisi olmadığı halde bir hastanın dişine müdahale ettiği için gözaltına alındığı öğrenildi.

20 LİRA İÇİN ÖLDÜ
Kahraman’ın cenazesi, Erkilet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Oğlunu kaybetmenin acısını yaşayan Naim Kahraman, sahte diş hekiminin 20 lira için oğlunu ölüme götürdüğünü iddia ederek, “Oğlumu ilk muayene eden diş hekimi, dişi apseli olduğu için çekmemiş. Oğlumun ağrısı devam edince ağabeyi Yasin ikinci diş doktoruna götürmüş. Aslında diş hekimi olmayan Y.Ü. adlı teknisyen, oğluma morfin vurup dişini zorla yarım saat uğraşarak çekmiş. Oğlum daha sonra fenalaştı. Sahte diş hekiminden ve diplomasını vererek iş yerini çalıştıran diğer diş hekiminden davacıyım” diye konuştu.

10 YIL ÖNCE AYNI SUÇTAN YARGILANMIŞ


Kayseri Dişhekimleri Odası Başkanı Umut Kural ise, 16 yaşındaki Sinan Kahriman'ın dişini çekerek ölümüne neden olduğu iddia edilen ve  tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan diş teknisyeni Y.Ü'ü hakkında Cumhuriyet Savcılığı'nın  10 yıl önce de sahte diş hekimliği yaptığı için yargılandığını söyledi.

Dişhekimleri Odası Başkanı Umut Kural, düzenlediği basın toplantısında Sinan Kahriman'ın sahte dişhekimi Y.Ü'ın tuzağına düştüğünü ve kendisine Allah'tan rahmet dilediğini ifade etti. Kural, "Dişhekimliği ile alakalı herhangi birine mesleğin sorunları sorduğunuz takdirde ilk sıralarda sahte dişhekimleri sorunu olduğu cevabını alacaksınız. Dolayısıyla bu mesele bugünün yarının değil, son 100 yılın meselesidir. Bu utanç tablosuna son vermenin zamanı gelmiştir ve hatta ziyadesiyle geçmiştir" dedi. 

Türkiye'de binlerce sahte dişhekiminin olduğunu belirten Kural, "Bunların büyük çoğunluğunun bilgileri dişhekimleri odalarının, il sağlık müdürlüklerinin ve hatta Cumhuriyet savcılıklarının arşivinde bulunmaktadır. Sahte dişhekimleri konusunda olayların faillerinin tek tük yakalanıp cezalarını çekmelerinin kesin çözüm olmayacağının, yıllardır devam eden benzer fiiller ışığında öngörüldüğünü de Başbakanlık makamına kadar bildirmiştik. Şarlatanlar ile mücadele konusunda dişhekimi odalarının yalnız kaldığını, sorunun ilgili kurumlar ve dişhekimi odalarının ortak gayretleri ile çözülmesi için ülke genelinde çalışma yapılmasını söylemiştik" şeklinde konuştu

"ŞARLATANLAR CİDDİ HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR"

Türkiye'de faaliyet gösteren binlerce şarlatanın, her gün birçok ciddi bulaşıcı hastalığa neden olduğunu ifade eden Kural, "Durumun vahametinin ortaya çıkması için başka vatandaşlarımızın canından olması gerekmiyor. Çözüm çok basitken, yıllardır durağan kalınmasını içimize sindiremiyoruz. Bu sahte dişhekimi olan, bir gencin ölümüne yol açtığı iddiasıyla tutuksuz yargılanmak üzere salıverilen  Y.Ü. hakkında ilk kez 1999 yılında Cumhuriyet Savcılığı işlem yapmış. Ancak bu  kişi, hala çalışmaya devam etmektedir. Yetkilileri göreve davet ediyoruz" diye  sözlerini tamamladı.
 
AA / DHA

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;