Sakat atı aldı, milyonlar kazandı

Sakat olduğu için ihalede kimsenin almaya yanaşmadığı Arap atı Kafkaslıyı 51 bin liraya alan Remazan Kaya şimdi milyoner oldu

07 Eylül 2009, Pazartesi 12:05
A A

Bacağındaki sakatlık nedeniyle birçok kişinin almaktan vazgeçtiği Kafkaslı isimli yarış atını 51 bin TL’ye alan Remazan Kaya, yaklaşık bir yılda tedavi ettiği Kafkaslı’nın dereceye girdiği yarışlardan şimdiye kadar 6.8 milyon TL kazandı.

Kafkaslı’nın sahibi Kaya, at yetiştiriciliğinin ve at sevgisinin dedesinden babasına babasından kendisine geçtiğini belirterek, babasının atları 1985’te ilk kez hipodromlarda yarıştırmasıyla aile olarak at yarışları serüvenlerinin başladığını söyledi.

350 ATI VAR
Türkiye’nin önemli jokeylerinden olan kardeşleri Selim ve Ömer Kaya ile yarış atlarıyla ilgilendiklerini ve aile olarak yaklaşık 350 yarış atına sahip olduklarını aktaran Kaya, sahip oldukları atlar arasında Bursa Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğünce yetiştirilen Arap atı Kafkaslı’nın özel bir yeri olduğunu ifade etti. 

Kafkaslı’nın 2004 yılında satılmak için ihaleye çıkartıldığını aktaran Kaya, önce atın soylu olması dolayısıyla ihaleye ilgilinin çok olacağını düşünerek katılmak istemediğini ama sonra bu kararından vazgeçtiğini belirtti. Remazan Kaya, şunları kaydetti: "Kafkaslı’nın iyi bir soydan geliyor olması dolayısıyla ihaleye 50’den fazla kişi katıldı. İhalede atın ayağındaki sakatlığın belirtilmesi üzerine birçok kişi atı almaktan vazgeçti. Ama ben atı oldukça beğenmiştim. 51 bin TL vererek Kafkaslı’yı satın aldım."

1 YIL TEDAVİ
Kafkaslı’nın bacağındaki sakatlığın tedavisi için yaklaşık 1 yıl süren özel bir bakıma aldığını belirten Kaya, iyileşen Kafkaslı’nın yaşıtı taylarla yaptığı hazırlık yarışlarında sürekli birinci gelmesiyle dikkatleri üzerine çektiğini söyledi. Yarışlarda elde ettiği derecelerden ötürü Kafkaslı’nın Dünya Arap Atı Organizasyonu (WAHO) tarafından Türkiye’de 2006’nın en iyi Arap atı seçildiğini anımsatan Kaya, şöyle devam etti:

"Kafkaslı’nın şimdiye kadar 47 birinciliğini saydım ama 50’yi geçtiğini de biliyorum. Dereceye girdiği yarışlardan şimdiye kadar 6.8 milyon TL kazandım. Bu miktar çoğu kişi için yüksek olabilir ama bunun içinde jokey, yem, seyis, ahır ve hesaplamayan giderler var. Kafkaslı’nın böyle bir şampiyon olacağını tahmin etmedim ama bir şeyler yapabileceği içimden geçti. Onun için bu iş biraz risk işi. 150 bin TL’ye aldığınız atın hiç koşmadan yarış hayatı bitebiliyor. 15 bin TL’ye aldığınız at şampiyon oluyor." 

"FİYATINI DA KATLADI" 
Arap atlarına olan merakıyla bilinen Dubai Şeyhi El-Mektum’un Kafkaslı’yı satın almak istediği yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Remazan Kaya, "Bize böyle bir teklif resmi olarak gelirse muhakkak ki değerlendiririz. Kafkaslı’ya bugün için biçtiğimiz bedel 800 bin TL. Bu parayı veren olursa satabilirim" dedi. 

KAFKASLI İLE TURBO REKABETİ
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kupası Koşusu’nda iki şampiyon at Kafkaslı ile Turbo’nun koşunun son metresine kadar kıyasıya mücadele ettiğini anımsatan Kaya, iki at arasındaki rekabetle ilgili şunları söyledi: "Kafkaslı Türkiye’nin en iyi saf kanlarından birisi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kupasını da burun farkıyla Turbo’yu geçerek kazandı. Kafkaslı’nın bir şansı da Türkiye’nin bir numaralı jokeyi Selim Kaya’nın binmesi. Turbo da başarılı bir at ama ben onu Kafkaslı’nın rakibi olarak görmüyorum. Turbo çok farklı bir at."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;