Sakin bir yaz akşamı dinlenecek 20 şarkı

Yazın geldiğini şimdiye dek pek hissedememiş olabiliriz. Ama yarından itibaren sıcaklıklar yükseliyor, güneş yüzünü gösteriyor. Peki, madem yaza kavuştuk, ne yapacağız? En güzel yaz şarkılarını dinleyip keyfimize keyif katacağız. O vakit huzurlarınızda, sakin bir yaz akşamında dinleyebileceğiniz 20 harika Türkçe şarkı..

20 Haziran 2017, Salı 15:11
A A
Mehmet Güreli & Jehan Barbur - Sen ve Ben

Mehmet Güreli & Jehan Barbur - Sen ve Ben

Mehmet Güreli'nin yeni albümü Zamboni Sokağı, raflardaki yerini aldı. Albümün en dikkat çekenlerinden Sen ve Ben'de, Güreli'ye harika sesiyle Jehan Barbur eşlik ediyor. 

Bülent Ortaçgil - Mavi Kuş

Bülent Ortaçgil - Mavi Kuş

Bülent Ortaçgil ustanın, 1998'de yayınladığı Light albümünde boş yoktur. Bu enfes albümün en güzellerinden biri de "Mavi kuş her daim sarhoş /  biraz da bize kızmış, onun için hiç yüz vermiyor" diye başlayan Mavi Kuş'tur.

Büyük Ev Ablukada - Olanla Olunmaz

Büyük Ev Ablukada - Olanla Olunmaz

Aslında En Güzel Yerinde Evin ile birlikte bu listede yer alması gereken Olanla Olunmaz, Büyük Ev Ablukada'yı bize tanıtan şarkılardan. "Milyonlarca dert al biri senin olsun / Hayır istemem benden uzak dursun / Gelir, geçer, nasıl biter"bilmem..." diye başlayan bu güzide şarkı, BEA'nın Full Faça albümünde yer alıyor. 

Sattas - Eskitilmiş

Sattas - Eskitilmiş

Mevsimlerden yaz değilse bile, insanda "Bir an önce yaz gelsin" hissiyatı uyandıran Eskitilmiş, yerli reggae grubu Sattas'ın en güzellerinden...

Nil İpek – Yeşil Çimler

Nil İpek – Yeşil Çimler

Genç şarkıcı Nil İpek'in 2015 çıkışlı şarkısını mümkünse yeşil çimlere uzanarak dnleyin. Akustik versiyonu tadından yenmez. 

Son Feci Bisiklet - Pazar ve Ertesi

Son Feci Bisiklet - Pazar ve Ertesi

Bir miktar hüzün ve aynı ölçüde huzuru bir araya toplayan Son Feci Bisiklet güzelliği Pazar ve Ertesi'nin klibini izlemenizi de öneriyoruz.  

Athena - Tersine

Athena - Tersine

Athena'nın alışıldık gaz şarkılarından biraz daha yumuşak olan Tersine, ilk notasından itibaren sizi ılık bir yaz akşamına ışınlama garantili. Sahil kenarında keyifte olduğunuz her sefer dinlenmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Kaan Boşnak - Kediler

Kaan Boşnak - Kediler

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubundan tanıdğımız Kaan Boşnak ve kediseverlerin içini eriten şarkısı Kediler, sakin yaz akşamlarının olmazsa olmazlarından.  

Peyk - İçimdeki İz

Peyk - İçimdeki İz

Peyk'in 2011 yılında çıkan albümüyle aynı adı taşıyan İçimdeki İz, grubun solisti İrfan Alis'in nefis sözleriyle içinize işliyor. Ayağınızı uzatın ve sadece dinleyin.

Birsen Tezer - Delikanlı

Birsen Tezer - Delikanlı

Sakin bir yaz akşamı dinlenecek şarkı listesi yapıp da içine Birsen Tezer koymamak olmaz. Tezer'in yumuşacık sesiyle içiniz eriyecek, kabul biraz da üzüleceksiniz. Ama Delikanlı'yı dinleyin. 

Anima - Yağmurla gelen

Anima - Yağmurla gelen

Ceylan Ertem bu kadar ünlü ve popüler olmadan, şarkıları ağdalı namelerle süslemeden önce Anima grubunun solistiydi. 2006 çıkışlı Animasal albümünde yer alan bu şarkıyı, naif hallerini daha çok sevdiğimiz Ertem'in güzel sesinden dinleyip de huzur bulmamak elde değil.  

Teoman - Sessiz Eller

Teoman - Sessiz Eller

İşte bir erken dönem şarkısı daha! Sessiz Eller; Teoman, "Teoman" olmadan önce, henüz ilk albümünde yer alır. 1996 çıkışlı bu albümü atladıysanız, tamamını dinlemenizi öneriyoruz.  

Pilli Bebek - Çoğu Zaman

Pilli Bebek - Çoğu Zaman

Aslında 1990'lı yıllardı tanıştığımız ancak çok sevilen Behzat Ç. dizisi ile kendini hatırlatan Ankaralı Pilli Bebek, yenisingle'ı Çoğu Zaman'ı mart ayında yayınladı. Şarkı, bu listede olmayı sapına kadar hak ediyor.

Grup Gündoğarken - Sen Benim Şarkılarımsın

Grup Gündoğarken - Sen Benim Şarkılarımsın

Ayten Alpman ve Ajda Pekkan'ın da yorumladığı bu enfes Gündoğarken şarkısı, gerek sözleri gerekse İlhan şeşen'in nefis yorumuyla huzurlu yaz gecenize keyif katma garantili... 

Levent Yüksel - Med Cezir

Levent Yüksel - Med Cezir

Gelmiş geçmiş en iyi Türkçe albümler listelerinin her daim başında olan Med Cezir albümüne adını veren şarkı, 4 buçuk dakikalık katıksız huzur ve keyif vadediyor. 

Özdemir Erdoğan - Pervane

Özdemir Erdoğan - Pervane

Pek çok çiftin evlenirken ilk dans şarkısı olarak seçtiği Pervane, "Bala Ellerini Ver" olarak da biliniyor. "Ben balarısı gibiydim senden önce / Bak pervanelere döndüm seni görünce" diye başlayan Pervane'yi ister Zuhal Olcay'dan dinleyin ister Özdemir Erdoğan'dan, damağınızda bırakacağı tat eşsiz...

Mazhar ve Fuat - Nerde Hani

Mazhar ve Fuat - Nerde Hani

Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in 1970'in başlarında kurduğu Mazhar ve Fuat, MFÖ'ye dönüşmeden önce yaptılar bu şarkıyı. Söz ve müziği Alanson'a ait Nerde Hani, 1973 çıkışlı Türküz Türkü Çağırırız albümünde yer alıyor. Daha sonra şarkı, Her Şey Çok Güzel Olacak filminin soundtrack'inde "Bu Ne Biçim Hikaye Böyle" olarak dinledik.

Fikret Kizilok - İki Parça Can

Fikret Kizilok - İki Parça Can

Fikret Kızılok ustanın 1983 çıkışlı Zaman Zaman albümünde yer alan İki Parça Can, albümün en güzellerinden. Biraz canınızı acıtacak ama sakin bir yaz gecesinde bu parçayı dinlememek haksızlık olur. 

Deniz Tekin - Kendine İyi Bak

Deniz Tekin - Kendine İyi Bak

YouTube'da cover'ladığı Ahmet Kaya şarkılarıyla ünlenen gencecik Deniz Tekin'in bu yorumunu da dinlemeden geçmek olmaz. 

Jehan Barbur - Seni Seviyorum

Jehan Barbur - Seni Seviyorum

Sadece Mehmet Güreli ile olan düeti yetmez, Jehan Barbur'un Seni Seviyorum'u da olmalı bu listede! Barbur'un 2010 tarihli Hayat albümünden bu şarkı, yaz gününüzü güzelleştirecek.