Şakir Eczacıbaşı

Pazartesi, 25 Ocak 2010 - 05:00

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Sn Şakir Eczacıbaşı’nı dün kaybettik.

Eczacıbaşı ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük sanat destekçisi ve çok iyi bir fotoğraf sanatçısı olan Şakir Eczacıbaşı, arkasında hiçbir iş adamına nasip olmayacak hoş bir seda bırakarak aramızdan ayrıldı.

1970’li yıllarda Eczacıbaşı İlaç’ta Kurucu Genel Müdür, 1980’de Eczacıbaşı Topluluğu İcra Kurulu Başkanlığı, 1993’te ise Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Şakir Eczacıbaşı başarılı bir iş adamıydı Ancak mütevazi kişiliği, sanat ve sanatçı dostluğuyla gerçek mutluluğu ve yaşam tatminini herhalde yıllarca sanat’ta aradı ve buldu.

17 yıldır İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV)’nın yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Eczacıbaşı ne yazık ki yıllardır uğraş verdiği Ayazağa Kültür Merkezi hayalini ve Güzel Sanatlar Üniversitesi projelerinin gerçekleştiğini göremeden vefat etti.

İKSV bayrağını devraldığı ağabeyi Nejat Eczacıbaşı gibi yıllarını ve emeğini Türkiye’de sanatın gelişmesi ve İstanbul’a çağdaş bir Kongre ve Kültür Merkezi kazandırmak için harcayan Şakir bey, T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibiydi.

İKSV’nin gerçekleştirdiği etkinlikleri sıralarsak merhum Şakir Eczacıbaşı’nın görünmeyen bir Kültür Bakanı, görünmeyen bir Kültür elçisi olduğunu daha iyi anlayabiliriz:

İstanbul Müzik Festivali, İstanbul Film Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul Bienali, İstanbul Caz Festivali yllardır uluslararası boyutta ve kaliteyle İstanbul’luları sanat ve kültürle buluşturuyor.

Avrupa’da organize edilen Festivaller ve Sergiler Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağladı.

Tek tesellimiz, 4 yıllık uğraşı sonucu İKSV’nin Şişane’deki yeni binası ‘Deniz Palas’a taşınmasının geçen hafta o hayattayken gerçekleşmiş olması.

Deniz Palas İKSV’ye yakışan bir bina oldu.

Umarız “Deniz Palas, Şakir Eczacıbaşı Kültür ve Sanat Merkezi” güzel bir isim ve kadirşinaslık örneği olacak.