Şampiyon Button, McLaren'de

Formula 1'de takımı gibi 2009 şampiyonu olan İngiliz pilotu Jenson Button, Brawn GP ile sözleşmesinin dolmasının ardından, McLaren takımıyla anlaştı

Şampiyon Button, McLaren'de

McLaren takımından yapılan açıklamaya göre, 29 yaşındaki İngiliz pilot ile bir yıldan fazla süreliğine sözleşme imzalandı. Gelecek sezondan itibaren vatandaşı Lewis Hamilton ile McLaren için yarışacak.

Button, konuyla ilgili açıklamasında, "Uzun süre formasını giydiğiniz bir takımdan ayrılma kararı her zaman zordur. Ancak hayat, fırsatlar ve kendini yenileme üzerine. Brawn GP ile dünya şampiyonu olduğumu asla unutmayacağım. 2008 sezonu şampiyonu İngiliz pilot Lewis Hamilton ile aynı takımda yarışacak olmaktan da memnuniyet duyuyorum" dedi.

JENSON BUTTON'IN KARİYERİ


1980 yılında İngiltere’nin Somerset bölgesinin Frome kentinde dünyaya gelen Jenson Button, Formula 1 pistlerine, ilk kez 2000 sezonunda Williams takımıyla adım attı.

Kariyerinde, daha sonra Renault adını alan Benetton ve ismi Honda olarak değişen BAR takımları da bulunan Button, ilk zaferine, start aldığı 113. yarış olan 2006 Macaristan Grand Prix’sinde ulaştı. Honda adına 2007 ve 2008 sezonlarında da yarışmaya devam eden İngiliz pilot, takımının, mali kriz nedeniyle Formula 1’den çekilmesi ve eski takım direktörü Ross Brawn’ın yeni bir takım kurması üzerine, Brawn GP adına yarışmaya başladı.

Mercedes motorlu Brawn GP aracıyla ilk zaferini Avustralya Grand Prix’sinde elde eden Button, Malezya, Bahreyn, İspanya, Monaco ve Türkiye Grand Prix’lerini de ilk sırada tamamladı.

Sezonun sondan bir önceki yarışı Brezilya Grand Prix’sinde şampiyonluğunu ilan eden Button, "İlk 7 yarışın 6’sını kazanma" başarısını gösteren 3 pilottan biri oldu. Bu başarıyı, daha önce bir kez Jim Clark (1965 sezonu), iki kez de Michael Schumacher (1994 ve 2004 sezonları) kazanmıştı.