Şampuan içerisine doğum kontrol hapı atarsanız…

Saç dökülmesi konusunda hemen hemen her kadının hayatında bir kere denediği fakat tıbbi açıdan kanıtlanmamış bir yöntem var: Doğum kontrol hapını şampuanın içine kırıp, saça uygulamak! İşte tamamen hurafe olmasına rağmen kullananların memnun olduğunu söylediği o formül... 

03 Temmuz 2017, Pazartesi 09:15
A A

Saç dökülmesi hem kadınların hem de erkeklerin en çok dert yandıkları şeylerden biridir. Bu konuda gerçekten önlem almaya çalışan birinin ise denemediği yöntem kalmamıştır. Aynı şimdi açıklayacağımız formül gibi...  

Özelllikle kadınlar arasında "neredeyse" şehir efsanesi haline gelmiş, buluşmalarda mutlaka birinden duyacağınız bir öneri bu: Şampuanın içine doğum kontrol hapını kırıp saçınızda uygulamak.  

Tıbbi açıdan kanıtlanmamış olup, kullanmadan önce de mutlaka doktorunuza danışmanız gereken bu yöntemi daha önce deneyen kadınlar her ne kadar faydasını gördüğünü söylese de bunun tamamen kulaktan dolma bir bilgi olduğunun da altını çizmekte fayda var.  

İşte saç dökülmesi hakkında bilmeniz gerekenler ve o formül... 

Şampuan ve doğum kontrol hap karışımı

Şampuan ve doğum kontrol hap karışımı

İlk olarak bitkisel içerikli bir şampuan alın. Doğum kontrol hapından bir iki tane ezip şampuanınızın içerisine katın. İyice karışmasını sağlamak için şampuanı çalkalayın. 

Hazırladığınız bu şampuanı, oda sıcaklığındaki karanlık bir ortamda iki gün bekletin. Daha da etkili olmasını isterseniz bu karışıma E vitamini ampulü de ekleyebilirsiniz. 

İki gün sonra karışımı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yalnız saçınızı yıkadığınız suyun ılık olmasına özen gösterin. 

Saçlara zarar veren 5 alışkanlık

Saçlara zarar veren 5 alışkanlık

Halk arasında saç dökülmesine karşı kullanılan bu yöntemin yanı sıra gelin bir de, saçınızın dökülmesine sebep olan bazı alışkanlarınıza göz atın. İşte saçlarınıza bakım yaptığınız halde istediğiniz sağlıklı saçlara sahip olamamanızın nedenleri...

Saçları ıslakken taramak

Saçları ıslakken taramak

Çoğu insan, bunun saça ne kadar zarar verdiğini bilmeden, saçlarını banyo sonrası ıslakken tarar. Ancak saç telleri, ıslakken daha kırılgandır. En iyisi saçları banyodan önce taramak. Yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla kurula ve taramadan önce biraz kurumasını bekle.

Çok fazla yıkamak

Çok fazla yıkamak

Saçları çok fazla şampuanlamak, saç derisindeki doğal nemin kaybolmasına, saçın kuruyup kırılmasına neden olur. Saçlarını her gün yıkamaktansa haftada 2-3 kez yıkamaya özen göster.

Saç şekillendirici aletler

Saç şekillendirici aletler

Çoğu kadın saçlarını evde kendisi yapıyor. Ancak saçlara ısı veren herhangi bir alet, saçlarda ciddi hasara neden oluyor. Bu yüzden şekillendirici aletleri kullanmayı azaltın, saç kurutma makinesini düşük ayarda çalıştırın.

Saçları çok sıkı bağlamak

Saçları çok sıkı bağlamak

Eğer saçlarını çok sıkı bağlıyorsan yıpranmış saçlarının sebebi bu olabilir. Saçları çok sıkı bağlamak saç foliküllerinde gerilmeye, bu da kırılmalara ve hatta saç kaybına neden oluyor. Zamanla foliküller zayıflayarak kelliğe kadar gidebilir.

Sağlıksız beslenme

Sağlıksız beslenme

Yediklerinin cilt ve saç sağlığına doğrudan etkisi var. Sağlıklı saçlara sahip olmak için özellikle protein, E vitamini, çinko ve demir içeren doğal yiyecekler tüketmelisin. Aynı zamanda hazır yiyeceklerden ve dönem dönem popüler olan ölüm diyetlerinden uzak dur.

Sağlıklı saçlar için ne yapmalı?

Sağlıklı saçlar için ne yapmalı?

Saçlarınızın sağlıklı olması hem güzelliğinizin daha ön planda olmasına yardımcı olur hem de dinç, genç ve dinamik görünmenizin en büyük anahtarlarından bir tanesidir. Peki, gerçekten saçınızın sağlığını nasıl korursunuz? İşte cevabı… 

Kural 1:

Kural 1:

Saç sadece kökünden beslenir. Bu kural hiç unutulmamalıdır. Dışarıdan lokal olarak uygulanan preparatlar, saçlarımıza sağlık getirmez. Bu tür uygulamalar, saçların yıpranmış görüntüsüne, kısa süreli değişmeler dışında yarar sağlamaz. Saçlarımız için gerekli olan besin maddeleri, saçlarımıza, sadece kan yoluyla ulaşabilir. Yeterli protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içeren beslenme şekli, saçlarımız için çok önemlidir. 

Kural 2:

Kural 2:

Saç boyası, renk açıcılar, jöle ve köpük gibi kimyasal maddelerin günümüzde çok sık kullanılıyor. Bu maddeler doğru kullanıldığında, nadiren saçlara zarar verir. Çok sık ve uzun süreli uygulamalar, saçların zaman içinde zayıflamasına ve kırılmalara sebep olur. Sık şampuanlama saçların yıpranmasına sebep olur. Saç sağlığı açısından gün aşırı yıkama önerilir. 

Kural 3:

Kural 3:

Saçlar ıslak iken daha kırılgandır. Islak saçlar yumuşak havlularla ve düşük ayarlı kurutma makineleriyle kurutulmalıdır. 

Kural 4:

Kural 4:

Aynı şekilde kaba ve sert fırçalama, saçların çabuk yıpranmasına ve mat görünmelerine neden olur. 

Kural 5:

Kural 5:

Kimyasal içeriği az olan bakım ürünleri önerilir. Örneğin ammoniyum lauryl sülfat ya da silikon içeren ürünler, saçları aşırı kurutarak daha kolay kırılmalarına yol açar. 

Kural 6:

Kural 6:

Sıkı toplanmış saçlar, atkuyrukları, topuzlar ve örgüler saçların köklerini zayıflatır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinin sebebi saçların sıkı ve gergin toplanmasıdır. 

Kural 7:

Kural 7:

Saç sağlığı için en önemli olan diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetler, saç köklerini dinlenme dönemine sokarak, proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.