Şampuanınıza 3 yemek kaşığı tuz dökünce bakın ne oluyor

Tuzu sadece yemeklerde kullanabileceğinizi düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Örneğin İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzlarının iyileştirici özelliği bulunuyor. İşte epsom tuzunun 7 kullanım alanı...

15 Ocak 2018, Pazartesi 09:47
A A
Saç bakımı

Saç bakımı

Saçınız hızlı mı yağlanıyor? 2-3 yemek kaşığı tuzu şampuanınıza ekleyin ve sonucu kendi gözlerinizle görün.

Cilt bakımı

Cilt bakımı

Hindistancevizi yağı ve tuz ile kendi cilt kreminizi yapabilirsiniz. Malzemeleri karıştırın ve cildinize daire şeklinde uygulayın. Bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Cildiniz kurumayacak ve ölü hücreler giderilecektir.

Ayak bakımı

Ayak bakımı

Eğer gün boyunca ayakta durmanızı gerektirecek bir işte çalışıyorsanız epsom tuzu size yardım edecektir. Epsom tuzu, zeytinyağı ve sıvı el sabununu bir leğende suyla karıştırıp ayağınızı ovun. Bunu haftada iki kez yaparsanız ayağınız sağlığına kavuşacaktır.

Acıyı geçirir

Acıyı geçirir

Vücudunuzun ağrıyan bölgelerine epsom tuzu iyi gelir. Epsom tuzu ayrıca morarıklıkları da hızla geçirir.

Sindirimi hızlandırır

Sindirimi hızlandırır

Sindirim sisteminiz düzgün çalışmazsa bir takım sorunlar ortaya çıkar. Epsom tuzunda yer alan magnezyum sülfat sindirim sisteminizin düzgün işlemesine yardımcı olur.

Baş ağrısını geçirir

Baş ağrısını geçirir

Başınız ağrıyorsa, ağrıyan bölgeye epsom tuzu uygulayın. Tuzlu su kaslarınızı rahatlatacak ve size rahatlama hissi vererek stresinizi azaltacaktır. 

İlk yardım

İlk yardım

Eğer vücudunuz bir bölgesine kıymık saplandıysa ve çıkaramıyorsanız, iki yemek kaşığı epsom tuzunu ılık suyla karıştırın ve bölgeye sürün. Eğer parmağınıza saplandıysa, karışımda parmağınızı bekletin. Kıymık kısa bir süre içinde kendiliğinden çıkacaktır. Normalde kullandığımız sofra tuzlarındaki magnezyum sülfat oranı da ’dur. Onlar da epsom tuzu gibi kullanılabilirler.