Samsun'da tehlikeli gerginlik

Samsun'da Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı protesto eden grup ile bir başka grup arasında arbede yaşandı, polis çıkan olayları fazla büyümeden önledi

13 Nisan 2010, Salı 17:52
A A

Dün kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı ve Mardin eski Milletvekili Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan yumruklu saldırıyı protesto etmek için kendilerine "Emek ve Demokrasi Güçleri" adını veren yaklaşık 100 kişilik grup basın açıklaması yapmak istedi.

İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi üzerinde toplanan grup, "Faşizme karşı omuz omuza", "Ahmet Türk'e uzanan eller kırılsın" gibi sloganlar atarken caddeden geçen bir grup vatandaş tepki gösterdi.

"KAHROLSUN PKK" SLOGANLARI ATILDI

"Kahrolsun PKK sloganları atarak" basın açıklaması yapan gruba tepki gösteren vatandaşlara, polis engel olmak istedi. Ancak iki grup arasında arbede yaşandı.

Taş ve kül tablalarının havada uçuştuğu arbedede polis basın açıklaması yapan gruba saldıran gençleri güçlükle sakinleştirmeye çalıştı.

PARTİ CAMLARI KIRILDI

Atılan taş ve kül tablalarının isabet ettiği 5 kişi hafif şekilde yaralandı. Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı protesto eden grup, kendilerine yönelik saldırıyı bastıramayan polise de tepki gösterdi.

OIaylar güçlükle yatıştırılmaya çalışıldı. Öfkeli kalabalık daha sonra Gazi Caddesi'ne inerek TKP, EMEP, ÖDP, 78'liler Derneği'nin bulunduğu binayı taşladı. Atılan taşlardan dolayı camlar kırıldı. Polis bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;