Sanal alemde bu oyunlara dikkat!

Metin2 adlı oyun basit bir bilgisayar oyunu gibi görünse de arkasında milyar dolarlık dev bir ekonomi yatıyor

12 Kasım 2009, Perşembe 09:43
A A

Çin, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerde binlerce çocuğa illegal olarak saatlerce bilgisayar oyunu oynatılıyor, kazanılan altınlar, geçilen level’lar, karakterler toplanıyor ardından bunlar gerçek paraya çevriliyor. Oyundaki para birimi biriktirilerek, siteler üzerinden gerçek para karşılığı satılıyor. Hedefte, ileri seviyelere ulaşmak için vakit harcamak istemeyen kullanıcılar bulunuyor.

1 günde, hatta 30 günde oynanarak gelinen seviyeler, 10 dolardan 400 dolara uzanan bedellerle satışa çıkıyor. Üst seviyedeki değerli karakterlerin fiyatları 10 bin doları buluyor. Oyunda tek bir tuşa basarak altın veya karakter transferleri yapılıyor. Ödemeler verilen hesap numaralarına havaleyle veya kredi kartıyla direkt olarak yapılıyor. Buradaki fiyatlar bir borsa sistemini andırıyor. Oyun popüler olmuşsa ve piyasada az altın bulunuyorsa fiyat yukarı çıkıyor. Altın bolluğu yaşandığında fiyatlar aşağı iniyor.

400 bine yakın kişinin aylık 100 dolar karşılığında bu işte çalıştırıldığı tahmin ediliyor. Bu işlerin 5 milyona yakın müşterisi olduğu hesaplanırken, oyun endüstrisi içinde bu işlerin 200 milyon dolarlık pazar yarattığı tahmin ediliyor.

Sanal altın ekonomisi

Eurogamer’in yaptığı son araştırma Çinlilerin günde 16 saat aralıksız çalışarak “sanal altın” bastığını ortaya koyuyor. Bu alanda çalışanlara aylık ortalama 100 dolar veriliyor. Saatler boyunca oyunda kalarak altın toplayan bu işçiler, daha sonra bu altınları internet üzerinden yapılan satışla gerçek para karşılığında oyunculara satıyor. Manchester Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma 500 binden fazla kişinin gerçek parayla satmak için altın topladığını ortaya koyuyor. Bunların yüzde 80’lik bölümünü Çinliler oluşturuyor.

Bu oyunlara DİKKAT!

Bu alanda öne çıkan oyunlarda ilk sırayı World Of Warcraft (W0W) alıyor. Şu anda WoW’un 12 milyondan fazla oyuncusu var. Bunun ardından gelen online rol yapma oyunları arasında Knight Online, Silk Road, Metin2, Guild Wars, Anarchy Online, EVE Online sıralanıyor.

Şükrü Andaç / Milliyet

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;