Sanallaştırma teknolojisini bulutta da kullanın

VMware sanallaştırma çözümleriyle birlikte Turkcell Veri merkezi üzerinden hizmet alan kullanıcılar veri merkezi kapasitesi için yatırım yapmalarına gerek kalmadan bulut servisleri ile bulundukları sektördeki iş fırsatlarını daha kolay ve hızlı yakalama imkânına sahip oluyorlar

15 Şubat 2018, Perşembe 14:35
A A
Türkiye’nin dijital veri yönetimi ihtiyacını en etkin şekilde karşılamak üzere kurulan Turkcell Gebze Veri Merkezi, Deutsche Telekom, KPN, Tata Communications, GTT, Telekom Italia gibi küresel operatörler ve Interoute, Telekom Austria, Oteglobe, Mednaitulus gibi bölgenin önemli fiber transmisyon altyapılarıyla kurduğu iş birlikleriyle de, uluslararası internet ağları için önemli bir kesişim noktası. 10 bin metrekarelik beyaz alanı bulunan Turkcell Gebze Veri Merkezi, yaklaşık 33 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilen merkez, aynı zamanda Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalmasını sağlamak amacıyla kullanıcılarına katma değerli hizmetler sağlıyor.

Turkcell Gebze Veri Merkezi bulut, güvenlik ve erişim hizmetleri ile uçtan uca tüm kurumların ihtiyaçlarını karşılayan çözümler sunuyor. İstanbul şehir merkezine 60 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 20 km uzaklıkta, 33.000 m2’lik kapalı alanda konuşlanmış Turkcell Gebze Veri Merkezi, kiralanabilir ortak ve özel ofis alanlarının yanı sıra, tam 10.000 m2’lik veri alanına sahip. 5 noktadan yedekli fiber erişim altyapısı ve %99.982 altyapı erişilebilirliğiyle, Tier III sertifikasını alan en büyük veri merkezi unvanını elde eden Gebze Veri Merkezi, ayrıca sadece yüksek çevrecilik standartlarını karşılamış yapılara verilen Leed Gold sertifikasının da Türkiye’de kategorisindeki tek sahibi.

Turkcell Kurumsal Ürün Yönetimi ve Çözüm Mimarisi Müdürü Ali Kurtul yaptığı açıklamada şunları söyledi: Kurumların bilgi teknolojileri bütçelerinin büyük çoğunluğu veri merkezi giderlerinden oluşuyor. Yüksek bir ilk yatırım maliyetine sahip veri merkezinin kurulması hizmetin ömür boyu sağlanacağı anlamına da gelmiyor. Veri merkezi için çalışacak personel gideri, enerji, donanım bakımı gibi harcamalar, maliyetleri sürekli yukarı çekiyor. Veri merkezi hizmetinin Turkcell’den karşılanması durumunda ise şirketler ciddi tasarruf sağlıyor ve işletmeler asıl işlerine odaklanabiliyor.

Kurumlar Gebze Veri Merkezimizi kullanmaları durumunda bilgilerin güvenliği, yedeklenmesi gibi hizmetleri de düşünmek zorunda kalmıyor ve tüm hizmetleri ilk yatırım maliyetine katlanmadan, aylık ödeme modeli ile alabiliyor. Böylece kurumlar ölçeklenebilir servislerimizi kullanarak tüm altyapı ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Şirket verisinin kurumun kendi içinde saklanması durumunda, oluşabilecek yangın, deprem gibi durumlarda veri merkezinin zarar görmesi, bilgilerin kökten kaybolmasına sebep olabiliyor. Turkcell’den hizmet alınması durumunda ise bu gibi doğal afetler için yedekleme olduğundan şirketin verileri zarar görmüyor. Turkcell, veri merkezlerini operasyonel sürdürülebilirlik bakışı ile yöneterek servis kalitesini her zaman en üst seviyede tutuyor. Veri merkezlerimizde Turkcell’den hizmet alan müşterilerimize sunucu barındırma hizmetlerinin yanı sıra IaaS ve SaaS hizmetleri de sunuyoruz.

Bir Veri Merkezinin Olmazsa Olmazı Güvenlik

Askeri standartlarda termal kamera sistemi ile 7/24 dış ortamın izlenmesi yapılan. Turkcell Gebze Veri Merkezi tesisinin girişi Road Blocker sistemi ile korunuyor.

Özel eğitimli 7/24 güvenlik personeli ile çepeçevre korunan tesisin tüm iç mekân ve beyaz alanı. 7/24 IP kamera sistemi ile gözleniyor. 120 dakika yangına dayanıklı duvar ve kapılar ile sağlamlaştırılan tesis aynı zamanda tüm binayı kapsayan yangın kompartizasyonuna da sahip.

Dijitalleşme ile beraber insanlar her yerden, her zaman internete bağlanıyor. Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, yapay zeka, blok zinciri, büyük veri ve analitik gibi yeni trendler ile beraber bulut kullanımı artıyor. Kurumların bu servisleri kullanmaya başlamaları ile beraber hibrit bulut ortamları günümüzde bilgi teknolojileri yöneticilerinin hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Turkcell olarak BiP, fizy, Yaani, TV+ gibi inovatif dijital servisleri veri merkezlerimiz ve bulut altyapımız üzerinden müşterilerimiz ile buluşturup dünya devleri ile rekabet ediyoruz.
Turkcell Veri Merkezi ve Bulut Çözümleri Müdürü Ömer Gazimihal konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söylüyor, “Turkcell olarak bugün yarım milyonun üzerinde kuruma hizmet veriyoruz. Aynı zamanda, Türkiye’nin en büyük veri merkezi ve bulut hizmetleri işletmecisiyiz. Turkcell veri merkezleri üzerinden, müşterilerimiz e-posta. Akıllı Faks, Uzaktan Yedekleme, E-şirket gibi pek çok SaaS servislerinin yanı sıra, public, private veya hibrit. IaaS servislerini de tedarik ediyor.

Bugün, kurumların bizden 3 tane önemli beklentisi var. Bunlardan ilki, IT büyümesini esnek olarak yönetirken maliyetlerini öngörmek. İkincisi, yüksek kalitede hizmeti uluslararası standartlardaki servis seviyeleri ile tedarik etmek. Son olarak ise verilerini güvenli şekilde Türkiye’de barındırmak. Dünya standartlarında, güvenilirliği uluslararası sertifikalarla kanıtlanmış Gebze Veri Merkezlerimiz üzerinden VMware ile birlikte müşterilerimizin bu beklentilerini karşılayabildiğimiz için mutluyuz.


YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;