Sanatın diğer 'yüz'ü çok sevildi

Tasarım dünyasına ve farklı disiplinlere ev sahipliği yapan Tasarım Parkı’nın Istanbul Art Week ile eş zamanlı düzenlediği ‘Yüzünden’ isimli karma resim sergisi farklı tarz ve kimlikleri anlatan eserleriyle sanatseverlerden beğeni topladı

26 Eylül 2017, Salı 14:59
A A
Kadıköy'ü ''Tasarım'' ile buluşturan ilk merkez Tasarım Parkı’nın farklı disiplinleri ve yaratıcı kimlikleri bir araya getirmek amacıyla başlattığı sanat etkinlikleri kapsamında düzenlendiği sergilerin ikincisi Yüzünden’ adlı karma resim sergisi, sanatseverlerden tam not aldı.

Istanbul Art Week kapsamında eş zamanlı organize edilen ‘İstanbul Bienali’ ve ‘Contemporary Istanbul’ fuarının yarattığı sanat enerjisini Kadıköy’e yansıtan sergi, beş gün boyunca yedi farklı sanatçının dokunuşuyla portreleri günümüz algısının ötesine taşıyan, düşündürücü ve derinlerde bir yerde ruhsal ve içe dönük bir derinliğe eriştiren eserleri sanatseverlerle buluşturdu."GÖRDÜĞÜMÜZ YÜZLERİN HANGİSİNİN GERÇEK OLDUĞUNU YAKALAYAMIYORUZ"


“Toplumun teknolojik, ekonomik, siyasal ve kültürel yapısındaki değişim ve gelişimini yüzler önüne serdiklerini anlatan Tasarım Parkının Kurucusu İçmimar Nursema Öztürk, “Sanata ve sanatçıya destek ve platform olma amacıyla düzenlediğimiz bu ikinci sergide; Çetin Pireci, Lütfiye Kösten, Nilgün Sabar, Harun Antakyalı, Neşe Çoğal, Tan Taşpolatoğlu, Ismed Rızal Riz gibi usta ve genç isimler yer aldı. Günümüzde hiç görmediğimiz kadar ‘yüz’ görürken, tanıdığımız bu yüzlerin hangilerinin gerçek, içten ve öznel olduğunu yakalayamaz olduk. Kendimizle boğuştuğumuz bu düzende bize dayatılan yaşamın, kültürün ve teknolojinin hangi ‘yüz’lerin elinde olduğundan da habersiz bir boşluktayız. Bu soyut kavramlar, sergimizi sanatçıların kolektif bir bütün içinde görsel sesleri haline dönüştürdü. Anlatmaya değil, hissetmeye değindi” dedi.

SERGİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ


Serginin gördüğü ilginin hem kendilerini hem de sanatçıları çok memnun ettiğini anlatan Öztürk, “Çizdiğimiz yol, sanatın farklı görüşüne sahip sanatçıları bir araya getiriyor. Katılımcılar, her sanatçının bakış açısını severek izledi. Nilgün Sabar’ın renkli kişiliği ve doğa içindeki duruşu ziyaretçileri başka bir duygu içine sokarken, Tan Taşpolatoğlu’nun farklı malzeme katmanlarından oluşturduğu resmi, boyut içindeki boyutu ve maskelerimiz altındaki bizi anlatıyordu.Çetin Pireci’nin üç farklı malzemeden oluşan, ipek üzerine baskı ve yağlıboya teknikleri ile portrenin birçok yüzünü yansıtan eseri de beğeni topladı. Realisttik resimden hoşlanan sanatseverler ise foto gerçek çalışmalar yapan Ismed Rızal Riz’in resimlerini takip etti. Ayrıca Neşe Çoğal’ın grafik bir anlatımla hazırladığı portre yuvarlak formu ve beyaz zemin üzerindeki ifadesi ile çok ilgi gördü.Lütfiye Kösten’in izleyiciyi içine alan kompozisyonları ve Harun Antakyalı’nın sokak sanatından yola çıkarak günümüze uyarladığı eserleri de dikkat çekti” dedi.Tasarım Parkı, iki ayda bir farklı konulara değinmeye ve sanatçıların bu temalar çerçevesindeki özel eserlerini sanatseverlerle buluşturmaya önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Bilgi için; www.tasarimparki.com.tr

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;