Sanayi üretimi geriledi

Sanayi üretimi ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 düşüş gösterdi. Sanayi üretimi, 2008 yılı ağustos ayında yüzde 3,6 azalmıştı

08 Ekim 2009, Perşembe 13:57
A A

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, 2009 Yılı Ağustos Ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarına göre sanayi üretim endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre de yüzde 5,7 geriledi.
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2009 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,6 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,2, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi ise yüzde 3,6 azaldı.
Ana Sanayi Grupları Sınıflanmasına göre, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek düşüş yüzde 15,8 ile sermaye malı imalatında görüldü.
Diğer gruplar incelendiğinde aramalı imalatı yüzde 7, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 5,2 ve enerji yüzde 5 düştü, dayanıklı tüketim malı imalatı ise yüzde 11,5 arttı.

-EN YÜKSEK DÜŞÜŞ DİĞER ULAŞIM ARAÇLARININ ÜRETİMİNDE-

Toplam Sanayi Üretim Endeksi alt gruplarının ağustos ayında, 2008 yılının aynı ayına göre değişim oranları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranının yüzde 37 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleştiği görüldü.
Bunu, yüzde 29,8’lik düşüşle kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı izledi.
Ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatında ise yüzde 7,9’luk artış gerçekleşti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;